menu close menu

Wieczornica ze św. Janem Pawłem II

Jak każdego 2.dnia miesiąca grupa modlitewna św. Jana Pawła II zebrała się na modlitwie i rozważaniu nauki swojego Patrona. W ten listopadowy wieczór, przywoływaliśmy twarze naszych bliskich, przyjaciół i znajomych, którzy odeszli. Przywołaliśmy myślą tych, po których pozostały puste miejsca w tej świątyni i wspomnienia.

W sposób szczególny naszymi modlitwami ogarnialiśmy fundatorów, budowniczych, artystów naszej bazyliki, ale nie zapomnieliśmy o duszpasterzach, zwłaszcza o powojennych polskich księżach proboszczach tej Wspólnoty. Polecaliśmy, więc Bogu dusze KS. MICHAŁA TYTUSA SULIGI, KS.JANA PODKOPAŁA, KS. WILHELMA BOCZKA, KS. JANA PISKORZA I KS. DOMINIKA KOSTIALA. Polecaliśmy Bogu dusze tych, którzy przez wiele lat byli z nami podczas wieczornych spotkań z Janem Pawłem II:

GRZEGORZ JĘDRASIEWICZ, MARIA DOMASŁAWSKA, HELENA JANICKA, JADWIGA KUCZYNSKA, ANDRZEJ JANKOWSKI, S. EWA CYGANEK, EMILIA PIĘTKA, HELENA KRONENBERGER, EWA STANKIEWICZ, IRENA RODAK, MARIANNA MARUT, KS. CZESŁAW GRĘBOSZ i wielu innych.

Głównym tematem spotkania była papieska nauka na temat świętości, do której powołany jest każdy z nas. Na pokazaniu, czym tak naprawdę jest świętość, bardzo zależało Janowi Pawłowi II. W ciągu swojego pontyfikatu ogłosił błogosławionymi w sumie 1338 osób i kanonizował 482 świętych. To więcej niż wszyscy poprzedni papieże razem wzięci! Często spotykał się z krytyką z tego powodu. Zarzucano mu, że robi to hurtowo. Kongregację Spraw Kanonizacyjnych nazywano „fabryką świętych”. Wśród wyniesionych na ołtarze przez Papieża Polaka są ludzie różnych narodowości i stanów. Są księża, żołnierze, matki, ojcowie, wielu prostych i zwyczajnych ludzi. Papież szczególną wagę przywiązywał też do beatyfikacji i kanonizacji osób świeckich. Pytano Papieża: po co aż tylu świętych? Odpowiadał, iż współcześni ludzie potrzebują wzorców i drogowskazów. Lubił powiadać, że jest tyle dróg do świętości, ilu jest ludzi. Że każdy może być świętym.

Modlitwom przewodniczył ks. Proboszcz Bogdan Żygadło.

                                                                                          Barbara Ludorowska


__________
5 listopada 2023 | Aktualności