menu close menu

WIELKI CZWARTEK

Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne, które będzie prowadziło całą naszą Wspólnotę Parafialną przez Wieczernik, Mękę i Śmierć do Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Eucharystii przewodniczył rektor bazyliki, ks. Dziekan Bogdan Żygadło, a współcelebransami byli: ks. Czesław Grębosz oraz ks. Damian Skrzypek  i ks. Michał Kamiński. Wszyscy kapłani sprawowali Najświętszą Ofiarę w duchu dziękczynienia za dar powołania, wybrania i posłania. Modlitwą ogarniali kapłanów, którzy posługiwali w naszej Parafii. Ksiądz Proboszcz w szczególny sposób prosił o modlitwę za swojego poprzednika, ks. prałata Franciszka Krosmana, który poprzez niego przekazał nam pozdrowienia, bo kochał i kocha nadal to miejsce i tych ludzi, którym przez tyle lat służył.

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej podkreśla trzy tajemnicę: Eucharystia, Kapłaństwa i przykazanie miłości. Podczas homilii ks. Damian próbował odpowiedzieć na pytanie: Kim jest kapłan? Jaka jest istota powołania kapłańskiego?  Ludzkie opinie o kapłanach bywają przeróżne i bogate, tak jak i bogata jest ludzka wyobraźnia. Jedno jest pewne: każde powołanie kapłańskie to wielki dar, moc i tajemnica Bożego wybrania.
Po zakończonej homilii, w obrzędzie zwanym mandatum,  ks. Proboszcz naśladując gest Jezusa Chrystusa, pełen  miłości i szacunku, umył nogi 12 mężczyznom.

Ostatnią częścią Liturgii Wieczerzy Pańskiej  było procesyjne  przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Kaplicy Adoracji, po której miał miejsce obrzęd denudatio altaris, czyli obnażenie ołtarza. Ten stan nagości ołtarza będzie trwał aż do Wigilii Paschalnej.

Na zakończenie przedstawiciele wspólnot parafialnych złożyli księżom życzenia w dniu ustanowienie przez Chrystusa kapłaństwa, by nie ustawali w dążeniu za swoim Panem, dziękując za posługę i zapewniając o modlitwie.

                                               Barbara Ludorowska


__________
7 kwietnia 2023 | Aktualności