menu close menu

Promocja lektorska

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego  w naszej bazylice  miał miejsce obrzęd pobłogosławienia ministrantów do posługi lektora.  Jak podaje Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego lektor jest ustanowiony do wykonywania czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Może on podawać intencje modlitwy powszechnej, a gdy nie ma psałterzysty, może również wykonać psalm między czytaniami.  Przygotowanie do pełnienia funkcji lektora obejmuje cykl spotkań zwany kursem lektorskim, który zajmuje się omówieniem zagadnień związanych z Pismem Świętym, Liturgią, Teologią Duchowości i zasadami czytania.  Tak rozumiany kurs lektorski odbył się w naszej parafii,  a uczestniczyli w nim ministranci z następujących  parafii Rejonu Jeleniogórsko – Kamiennogórskiego:

 1. Św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze
 2. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Jeleniej Górze
 3. Św. Wojciecha biskupa i męczennika w Jeleniej Górze
 4. Św. Judy Tadeusza Apostoła w Jeleniej Górze
 5. Michała Archanioła w Jeżowie Sudeckim
 6. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Starej Kamienicy
 7. Michała Archanioła w Giebułtowie
 8. Niepokalanego Poczęcia NMP w Łomnicy
 9. Wniebowzięcia NMP w Wojanowie
 10. Chrystusa Króla w Janowicach Wielkich
 11. NSPJ w Czarnym Borze
 12. NSPJ w Kamiennej Górze

 Kurs prowadził ks. Michał Kamiński.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. dziekan Bogdan Żygadło, a współcelebransami byli: ks. Tomasz Biszko- proboszcz parafii św. Judy Tadeusza, ks. Łukasz Kutrowski z parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty, ks. Dominik Słowiński- proboszcz parafii w Janowicach Wielkich i Radomierzu, ks. Krzysztof Zagrodny z parafii św. Wojciecha oraz ks. Michał Kamiński. Po homilii, którą wygłosił Gospodarz Parafii, ks. Bogdan Żygadło, miała miejsce promocja lektorska, podczas której ks. Dziekan najpierw  przyjął zbiorową deklarację od wszystkich kandydatów, którą w ich imieniu złożył ks. Michał, a następnie udzielił kandydatom uroczystego błogosławieństwa, modląc się nad całą grupą. Na koniec  każdemu został nałożony  krzyż lektorski.

Po zakończonej Eucharystii przedstawiciel lektorów dziękował księdzu Michałowi – duszpasterzowi kursu  za przygotowanie do pełnienia posługi lektorskiej, a także Księdzu Dziekanowi za włączenie ich do grona lektorów.

                                                                                               Barbara Ludorowska

Drodzy Lektorzy!

Niech Biblia będzie Waszym pokarmem. Niech będzie najważniejszą książką Waszego życia, bo jest to Słowo Boże. Niech Ono was prowadzi, niech będzie światłem, kiedy przyjdą w Waszym życiu ciemności. Niech będzie drogowskazem, kiedy będziecie pytać, dokąd iść. Niech będzie radością, kiedy przyjdzie chwila smutku, bo tylko wtedy będziecie mogli tym Słowem skutecznie się dzielić i rozpalać serca innych w tym smutnym świecie, w którym coraz więcej ludzi odwraca się od Boga.

Życzymy Wam  zapału i radości w pełnieniu nowych funkcji  w Waszych Wspólnotach Parafialnych.

Gratulujemy także Waszym Rodzicom, dla których Wasza posługa staje się ważnym wyróżnieniem.

Króluj nam Chryste!


__________
26 marca 2023 | Aktualności