menu close menu

Niechaj prowadzi nas gwiazda!

Uroczystość Objawienia Pańskiego, poprzez obraz przybywających z daleka pogańskich mędrców, przypomina nam, że Jezus pragnie ukazać się wszystkim ludziom – niezależnie od koloru skóry, wieku, miejsca zamieszkania czy statusu społecznego. Wszyscy jesteśmy zaproszeni, aby usłyszeć Jego wezwanie i wejść na drogę wiodącą ku Zbawieniu. W Jeleniej Górze z tego właśnie zaproszenia skorzystało bardzo wielu mieszkańców naszego miasta.

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św w jeleniogórskiej bazylice, a przewodniczył jej ks. dziekan Bogdan Żygadło. Homilię wygłosił ks. Mariusz Majewski. Oprawę muzyczną w czasie Eucharystii , jak i później podczas orszaku, zapewnił zespół góralski Janicki z Borówna.


Po Eucharystii ok. godz. 13:00 na ulice miasta wyruszył wielobarwny i rozśpiewany korowód, by dotrzeć do stajenki usytuowanej na Placu Ratuszowym. Zgodnie z hasłem tegorocznej edycji „Niechaj prowadzi nas gwiazda” poszliśmy za gwiazdą, śpiewając kolędy.

W tym roku Trzej Królowie, symbolizujący trzy znane w ówczesnym świecie kontynenty: Europę, Afrykę i Azję jechali na platformie samochodu, na której umieszczono trzy trony. W Orszaku dostrzec można było niezwykłe zwierzę, czyli „łajbłąda karkonoskiego” – maskotkę jeleniogórskich orszaków :). W rolę królów wcielili się Panowie: Robert Kowalewski, Marcin Lelo oraz Marek Niewiadomski .

W tym niezwykłym tłumie, podążającym do jeleniogórskiego Betlejem szły całe rodziny, dorośli i młodzież. Po drodze na uczestników orszaku czekało wiele atrakcji. Odegrane zostały cztery sceny tematyczne. Orędzie Anioła przygotowały dzieci z „Okrąglaczka”, walkę dobra ze złem młodzież z Zespołu Szkół Katolickich, wizytę u Heroda odegrały dzieci ze Szkoły Podstawowej u św. Pankracego, a ostatnia scenka przygotowana została przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 13.

Celem marszu był Plac Ratuszowy. Tam przed Miejskim Ratuszem stanęła scena z inscenizacją stajenki, w której narodził się Jezus. Kolorowy korowód pokłonił się Świętej Rodzinie, a Mędrcy złożyli tradycyjne dary: złoto, kadzidło i mirrę. Podczas Orszaku można było wesprzeć fundusz Zespołu Szkół katolickich dobrowolna ofiarą.

                                    Barbara Ludorowska


__________
6 stycznia 2023 | Aktualności