menu close menu

Wigilijny obiad dla potrzebujących

Tego dnia, kiedy  całe rodziny zasiadają do wspólnej Wieczerzy , gdy spędzają ze sobą świąteczny czas, są też tacy, którzy rodziny nie mają, których bliscy odeszli, albo ci, którzy z różnych powodów znaleźli się w trudnej sytuacji. W Wigilię ich stół być może będzie pusty i nie usiądzie przy nim żadna życzliwa osoba. Tak wygląda świąteczna perspektywa ubogich i samotnych mieszkańców Jeleniej Góry. Żeby mogli poczuć choć trochę radości z Narodzenia Pana, by poczuli choć trochę miłości, którą przyniosło na ziemię Boże Dziecię,  Parafia św. Erazma i Pankracego już po raz 11 przygotowała wigilijny obiad dla wszystkich potrzebujących.

Na stole barszcz z uszkami, ziemniaki z kapustą, tradycyjne pierogi, ryba, a nade wszystko bliskość drugiego człowieka. Bo to taki szczególny dzień; dzień w którym  nikt być samotny nie może.

Przy wspólnym stole zasiedli ludzie samotni, ubodzy, starsi, bezdomni, samotne matki i rodziny z dziećmi. W sumie z zaproszenia skorzystało 112 osób. Uczestnikiem tego wyjątkowego spotkania był ks. biskup Andrzej Siemieniewski, który na tę okazję przywiózł dwa warkocze chałki. Zostały one podzielone na kawałki i rozdzielone pomiędzy zebranych.  Była to wspaniała okazja do króciutkiej rozmowy z Pasterzem naszej diecezji.

Uczestnicy świątecznego spotkania, po wysłuchaniu Ewangelii o narodzeniu Jezusa,  połamali się opłatkiem i składali sobie życzenia. Był to wyjątkowy moment tego spotkania, gdyż z oczu wielu ludzi starszych płynęły łzy wzruszenia, radości, że mogą być razem.

W przygotowanie tego obiadu wigilijnego zaangażowało się bardzo wielu ludzi dobrej woli, którzy poświęcili dużo czasu, nie szczędzili grosza, czy też sami upiekli ciasta. Wśród tej rzeszy ludzi dobrej woli były znane w Jeleniej Górze i okolicy cukiernie, piekarnie i restauracje, parafianie z Czernicy i Dziwiszowa, którzy otworzyli swoje serce na prośbę swojego proboszcza ks. Tomasza Tytery, a także wiele osób z naszej Wspólnoty Parafialnej. Jednym z fundatorów było Uzdrowisko Świeradów.  Nad wszystkim czuwał, doradzał i wszystkiego doglądał osobiście i sam posługiwał przy roznoszeniu posiłków Gospodarz Parafii, ks. Bogdan Żygadło. Choć to niełatwe wśród nieznajomych sobie ludzi, stworzył wspaniałą, rodzinną,  piękną świąteczną atmosferę.

Obsługą stołów zajęli się liczni wolontariusze. Wśród nich byli klerycy, szafarze Eucharystii, katecheci oraz ks. Tomasz Tytera, który mimo licznych obowiązków w swoich parafiach, znalazł czas by pomóc najbardziej potrzebującym.

Wielki wkład w przygotowanie tego wyjątkowego spotkania wniosła społeczność Zespołu Szkół u św. Pankracego: dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice z panią Alicją Socałą, która była „dobrym duchem” tego przedsięwzięcia. Na wigilii obecni byli również przedstawiciele Straży Miejskiej.

Czas przy bogato  zastawionym stole radośnie płynął  przy śpiewie kolęd, którym przewodniczył ks. Mariusz Majewski i ks. Proboszcz Bogdan Żygadło wraz z dwiema wolontariuszkami.

Po zakończonym spotkaniu, wszyscy uczestnicy: wolontariusze i nasi goście zostali obdarowani świątecznymi paczkami, które ufundowali: pan Tomasz Kuban, NSZZ Solidarność Regionu Jeleniogórskiego i Straż Miejska Jeleniej Góry.

Warto  dodać na koniec, że spotkanie wigilijne dla ubogich i potrzebujących, po raz pierwszy zostało zorganizowane we współpracy z Karkonoskim  Stowarzyszeniem Edukacyjnym u św. Erazma i Pankracego w roku 2011 i odbywało się co roku, poza czasem pandemii w 2020r. Zorganizowane zostało nawet wtedy, gdy budynek dawnego Kolegium Jezuickiego był w remoncie. Wtedy na dziedzińcu rozłożone zostały namioty, w których ustawione zostały stoły.

                                                                                                          Barbara Ludorowska

 


__________
26 grudnia 2022 | Aktualności