menu close menu

Żyj w Duchu Świętym!

Fragment homilii ks. dziekana Bogdana Żygadło, wygłoszonej podczas dzisiejszej uroczystości.

Dzisiaj Kościół w swojej liturgii wspomina wielkie wydarzenie Pięćdziesiątnicy. Kościół wspomina, a Dzieje Apostolskie relacjonują ten moment, moment zesłania Parakleta, o przyjściu, którego przez minione dni słyszeliśmy w czytaniach mszalnych.

Czy potrafimy dostrzec potęgę tego wydarzenia? Oto do ludzi przeżywających zagubienie i zniechęcenie, Jezus przychodzi i mówi: „Pokój wam!” To tak, jakby mówił: Nie rezygnujcie ze swych zamierzeń, bądźcie mocni!

Jezus wzywa: „Weźmijcie Ducha Świętego!” On ma moc! Z nim dacie radę wszystkiemu. Uradowali się wtedy uczniowie. A my? Nie umiemy się cieszyć albo cieszymy się całkiem po swojemu.
„Weźmijcie Ducha Świętego!”, aby w wierze było więcej światła. Tylko czy chcemy tego światła? Może przywykliśmy już do mroku i dobrze nam z tym! Czy chcemy światła, które rozjaśni nasze osobiste mroki?

Być może bardziej odpowiada nam cień naszych mroków! Nie wiemy jak z nich wyjść. Ułożyliśmy życie po swojemu. Odmawiamy modlitwy, chodzimy do Kościoła albo nie. Przystępujemy do spowiedzi, czasem dla świętego spokoju.

Ofiarujemy różańce, litanie, koronki… Milczymy jakże często w wielu ważnych sprawach, a by nas nie posądzono o zażyłość z Kościołem i o ciemnogród. Jest nam po prostu dobrze! I w tym wszystkim nie dostrzegamy nawet albo nie chcemy dostrzec, jak coraz bardziej Wieczernik naszego serca staje się bastionem naszych namiętności, zachcianek, „dobrego” samopoczucia.

 

A dziś , w dzień Zesłania Świętego Ducha, Bóg daje szansę wyjścia, z zamkniętego Wieczernika naszego serca. Pan Jezus bardzo dzisiaj zaprasza i mówi do każdego z nas:

”Wyżmijcie Ducha Świętego!” Abyśmy nie mieli kompleksów wiary i przynależności do Kościoła.
Abyśmy byli dumni z Ewangelii.

„weźmiecie Ducha Świętego!” Abyście wzięli odpowiedzialność, za obecność Krzyża w życiu każdego z Was” – jak wołał w Skoczowie Jan Paweł II.

Weźmijcie Ducha Świętego!” Abyście byli mocni w wierze, bo „czas polskich sumień trwa”.

 

“Przybądź Duchu Święty,

do naszych miast,

do naszych domów,

do naszych rodzin,

do naszych oczu,

do naszych serc.

Bez Ciebie rozpada się nasze życie,

Na szereg bezsensownych dni.

Bez Ciebie stajemy się wiarołomni.

Bez Ciebie nasze myślenie kończy się szaleństwem.

Bez Ciebie niszczy nas technika.

Bez Ciebie długo dyskutujemy

I nie dochodzimy do porozumienia.

Bez Ciebie kościoły zmieniają się w muzea.

Bez Ciebie paplaniną staje się modlitwa.

Bez Ciebie stygnie nasz uśmiech.

Przyjdź, Duchu Stworzycielu!

Nasza pustka woła o Twoją pełnię.

Uczyń świat mieszkaniem dla siebie!
Przybądź Duchu Święty! Abyśmy zrozumieli, czym jest dla nas dobry uczynek i czym jest każdy grzech.

Przybądź… Pomóż nam wierzyć… Pomóż nam się modlić… Pomóż trwać w wierze ojców!

Przybądź, pomóż kochać Boga i bliźniego! Umocnij słabą wiarę! Przynieś radość życia, życia prawdą!

 

W Rzymie w katakumbach świętego Kaliksta znaleziono napis pochodzący z pierwszych wieków Kościoła. Napis, który zdaje się być przesłaniem dla wszystkich wierzących: „Żyj w Duchu Świętym”. To wezwanie jest skierowane do każdego z nas, do Ciebie i do mnie! I tego kochani moi życzę z okazji dzisiejszego święta każdej i każdemu z Was. Amen

tekst, zdjęcia: B. Ludorowska


__________
5 czerwca 2022 | Aktualności