menu close menu

11. Karkonoski Orszak Trzech Króli

Po raz jedenasty w Uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Jeleniej Góry przeszedł Orszak Trzech Króli, zorganizowany przez Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego.  Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w jeleniogórskiej bazylice, a przewodniczył jej ks. biskup Andrzej Siemieniewski, który również wygłosił homilię nawiązującą do święta Objawienia Pańskiego. Oprawę muzyczną, jak i później podczas orszaku, zapewnił zespół góralski Janicki z Borówna.
Po Eucharystii ok. godz. 13:00 na ulice miasta wyruszył wielobarwny i rozśpiewany korowód, by dotrzeć do stajenki usytuowanej na Placu Ratuszowym.

W tym roku Trzej Królowie, symbolizujący trzy znane w ówczesnym świecie kontynenty: Europę, Afrykę i Azję szli pieszo, a w Orszaku dostrzec można było niezwykłe zwierzę, czyli „łajbłąda karkonoskiego” – maskotkę jeleniogórskich orszakówJ. W rolę królów wcielili się Panowie: Mirosław Dębski, Marek Niewiadomski i Zbigniew Sośnicki.

W tym niezwykłym tłumie, podążającym do jeleniogórskiego Betlejem szły całe rodziny, dorośli i młodzież. Po drodze na uczestników orszaku czekało wiele atrakcji. Odegrane zostały cztery sceny tematyczne. Pierwszą przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Katolickich, drugą przedstawili przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 13, kolejne scenki odgrywali uczniowie SP 8 i Przedszkola nr 27.

Celem marszu był Plac Ratuszowy. Tam przed Miejskim Ratuszem stanęła scena z inscenizacją stajenki, w której narodził się Jezus. Kolorowy korowód pokłonił się Świętej Rodzinie, a Mędrcy złożyli tradycyjne dary: złoto, kadzidło i mirrę. Po dotarciu do jeleniogórskiej stajenki, uczestników Marszu powitał w imieniu władz Miasta pan wiceprezydent Janusz Łyczko, ks. Bogdan Żygadło odczytał fragment Ewangelii , a ks. wygłosił słowo do zgromadzonych. Na zakończenie dawaliśmy świadectwo swojej wiary poprzez wspólne kolędowanie.

W organizację Orszaku zaangażowali się: Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego, Zespół Szkół Katolickich, władze miasta oraz inne instytucje i osoby prywatne. Podczas Orszaku można było wesprzeć fundusz Zespołu Szkół katolickich dobrowolna ofiarą.

                                    Barbara Ludorowska


__________
8 stycznia 2022 | Aktualności