menu close menu

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Dzień 1 listopada przypomina prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. Każdy z wierzących, niezależnie od konkretnej drogi życia: małżeństwa, kapłaństwa czy życia konsekrowanego jest powołany do świętości. Tej pełni człowieczeństwa nie można osiągnąć własnymi siłami. Konieczna jest pomoc łaski Bożej, czyli dar Boga. Od każdego z nas jednak zależy, w jakim stopniu przyjmie od Boga tę łaskę.

W tym dniu wspominamy właśnie tych wszystkich, którzy w swoim życiu potrafili współpracować z Łaską Bożą, w pełni ją wykorzystali i teraz przebywają w niebie: znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych świętych. Datę tej uroczystości na 1 listopada  wyznaczył papież Grzegorz IV w 837 roku.

W  uroczystość Wszystkich Świętych alejami starego jeleniogórskiego cmentarza przeszła procesja, podczas której w modlitwie różańcowej polecaliśmy  Bożemu Miłosierdziu zmarłych, prosząc dla nich o łaskę zbawienia. W procesji szli kapłani z Parafii św. Erazma i Pankracego oraz Parafii  Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu, siostry zakonne oraz liczni wierni. Modliliśmy się  za dusze kapłanów, osób życia konsekrowanego, za zmarłych z naszych  rodzin, nauczycieli i wychowawców, za tych, którzy polegli w czasie wojen, a także za ofiary sowieckiego totalitaryzmu. Po zakończonej procesji, w kaplicy św. Michała Archanioła, odprawiona została uroczysta Eucharystia.

                                                                                                  Zdjęcia: Maria Piętka


__________
2 listopada 2021 | Aktualności