menu close menu

Rocznica I Komunii św.

Ważne w naszym życiu wydarzenia, zwykliśmy upamiętniać poprzez obchodzenie ich rocznic. W kształtowaniu dojrzałej wiary takim istotnym wydarzeniem jest I Komunia święta. W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w naszej bazylice, 24 dzieci z klasy czwartej uczestniczyło w rocznicowej Eucharystii, której przewodniczył ks. Proboszcz. Odżyły radosne wspomnienia, które towarzyszyły tym dzieciom przed rokiem. Pierwszy sakrament pokuty i pierwsze przyjęcie Komunii świętej i radość – to przeżycia towarzyszące tamtemu wydarzeniu.  Stojąc jeszcze raz wspólnie w bliskości ołtarza, ubrani w komunijne stroje, idący w uroczystej procesji po Najświętszy Sakrament., po raz kolejny odczytywali prawdę , że  Jezus żyje i jest obecny w Eucharystii.

Wszystko wydawałoby się podobnie, ale jednak inaczej, o czym świadczą zdjęcia: w maseczkach, z dystansem, a wiele z tych dzieci nie widziało się w realu od tygodni, bo zamknięci w domach, uczący się zdalnie i wszystkie kontakty w wirtualnej rzeczywistości z powodu pandemii koronawirusa.

W czasie kazania, ks. Proboszcz zwracając się do uczestników tej uroczystości, powiedział, że Rocznica to jednak nie tylko okazja do wspomnień czy ponownego spotkania z przyjaciółmi. To okazja do zapytania siebie, jak w ciągu tego roku Jezus Eucharystyczny był obecny w moim życiu. Pytanie o uczestnictwo we Mszy św. niedzielnej, o częstotliwość korzystania ze spowiedzi i przyjmowanie Komunii św., o to czy Bóg rzeczywiście jest mocniej obecny po I Komunii świętej w ich życiu i w życiu całej Rodziny. Na koniec zaapelował o to, by Rodzice pomogli i dopilnowali, aby Jezus był w życiu ich dzieci na miejscu pierwszym, bo wtedy wszystko będzie na miejscu właściwym.

                            Barbara Ludorowska


__________
11 czerwca 2020 | Aktualności