menu close menu

ODPUST KU CZCI ŚW ERAZMA

Na początku czerwca wspólnota naszej Parafii oddaje cześć swojemu drugiemu Patronowi, św. Erazmowi, biskupowi i męczennikowi.  Wieczornej odpustowej Eucharystii, 2-go czerwca, przewodniczył ksiądz neoprezbiter Patryk Zarzeczny.

Odpust parafialny, czyli święto patronalne kościoła parafialnego jest przede wszystkim świętem Wspólnoty Wiernych tworzącej daną parafię. To szczególny czas łaski  i Bożego miłosierdzia. To dzień, w którym każdy wierzący ma okazję doświadczyć w sposób bardzo konkretny łaski Bożej miłości, wyrażającej się w darze odpustu- powiedział we wstępie Gospodarz Parafii, ks. dziekan Bogdan Żygadło.  W końcu daje okazję poznania świętego Patrona Parafii i uwielbienia Boga za jego orędownictwo, opiekę, a przede wszystkim za świadectwo Jego życia. Świętowanie odpustu parafialnego przypomina także o powołaniu do świętości każdego chrześcijanina i obowiązku dawania świadectwa Prawdzie. To właśnie  było między innymi  tematem homilii, którą wygłosił ks. Michał Kamiński.

Na zakończenie Mszy św.  odbyła się uroczysta procesja eucharystyczna wokół kościoła. Warto dodać, że to pierwsza procesja, jaka odbyła się od czasu rozpoczęcia pandemii. Dotychczas tego typu manifestacje wiary były zabronione przez biskupa diecezjalnego.
Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem, ks. Proboszcz oraz  przedstawiciele Rady Parafialnej złożyli ks. Patrykowi życzenia, by jego  rozpoczynające się kapłaństwo było pełne świętości i oddania wobec Boga i ludzi.   Wszyscy wierni na zakończenie mogli otrzymać indywidualne błogosławieństwo prymicyjne, z którym związana jest łaska odpustu zupełnego. Uroczystą Eucharystię ubogacił swoim śpiewem chór parafialny.

                                                                                              B. Ludorowska

KIM BYŁ ŚW. ERAZM?

Erazm był biskupem Formi w Lacjum we Włoszech. Wcześniej być może był głową Kościoła w Antiochii (choć mogą to być dwie różne osoby, o tym samym imieniu, co dzisiaj trudno stwierdzić, gdyż nie zachowały się bezpośrednie źródła narracyjne z tej epoki, a wszystko to późniejsze legendy). Erazm był poddany – i to dwukrotnie – okrutnym mękom. Udało mu się kilka razy uciec z więzienia (raz nawet z pomocą św. Michała Archanioła). Z jego osobą tradycja wiąże zjawisko ogni św. Elma Wedle legendy kiedy święty Erazm głosił homilie, pioruny omijały jego osobę. Dlatego też dawni marynarze przed burzami zanosili modlitwy do świętego biskupa, a widząc tajemnicze ognie – pojawiające się na końcach masztów, podczas zbliżania się burzy z piorunami – nazywali je ogniami św. Elma. Powstawały one na skutek różnicy potencjałów elektrycznych pomiędzy morzem a warstwą chmur… Wielkie nabożeństwo do tego świętego miał już w szóstym wieku papież Grzegorz Wielki. Relikwie Erazma ukryto przed Saracenami w Gaecie, gdzie w XII stuleciu wybudowano katedrę jemu poświęconą, a nawet wybijano w tym miasteczku monety z jego podobizną. Św. Erazm stał się patronem marynarzy, przedstawiany był na obrazach z kołowrotkiem, do niego udawano się w czasie chorób brzucha i jelit, był opiekunem podróżujących po morzach, ale był także jednym z czternastu wspomożycieli – od trzynastego wieku – przyzywany w najróżniejszych dolegliwościach oraz podczas zarazy („Ucieczko nasza w boleściach” – mówią słowa poświęconej mu litanii).\

 

LITANIA DO ŚW. ERAZMA

Kyrie, eleison, Chryste, eleison, Kyrie, eleison.

Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas

Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.

Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami.

Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami.

Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.

Święty Erazmie, módl się za nami,

Święty Elmo, Sławny biskupie Antiochii,

Pasterzu prawy i pobożny,

Gorliwy kaznodziejo,

Gorliwy wyznawco,

Więziony i okrutnie torturowany,

Cierpiący dla imienia Chrystusa,

Mężnie znoszący boleści,

Doświadczony cierpieniem,

Uwolniony z więzienia przez św. Michała Archanioła,

Wierny aż do końca,

Patronie w bólach brzucha,

Patronie w chorobach żołądka i jelit,

Opiekunie podróżujących po morzu,

Wspomożycielu w każdej potrzebie,

Rozumiejący nasze cierpienia i bóle,

Ucieczko nasza w boleściach,

Wspierający nas w niedolach,

Pośredniku możny u Boga,

Święty całego świata,

Chwalebny i łaskami wsławiony.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie,

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie,

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

Módl się za nami św. Erazmie.  Abyśmy się stali godnymi obietnic Pana, Chrystusowych.

Módlmy się: Wszechmogący Boże, przykładem i modlitwą Twoich świętych otwierasz nam, słabym ludziom, drogę ku Tobie, spraw, prosimy, byśmy za wstawiennictwem i przykładem świętego Erazma pewnie podążali do Ciebie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen


__________
3 czerwca 2020 | Aktualności