menu close menu

Pamięci Ofiar Smoleńska

Dziewięć  lat temu 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, a wśród nich prezydent RP z małżonką oraz  wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej.    Z tej okazji w naszej świątyni odprawiona została uroczysta Msza św, której przewodniczył Gospodarz Parafii – ks. dziekan Bogdan Żygadło.

Przed Mszą św. w prezentacji multimedialnej  przywołane zostały twarze i nazwiska wszystkich, którzy tamtego dnia zginęli. Przed nią przypomniał tamten dzień.  Była sobota, wigilia Święta Bożego Miłosierdzia – mówił – tamtego poranka zamarła Polska,  bo dochodziła do tego i ta straszliwa świadomość, że to stało się właśnie tam. Tak blisko tamtego miejsca, tamtego strasznego punktu na mapie świata, które jest ciągłym, niezakrzepłym krzykiem o polskiej tragedii, o polskiej krzywdzie. Zginęli na służbie Polsce, zginęli na służbie polskiej pamięci. Bo do  Katynia prowadziła ich miłość, ku tym, co przed siedemdziesięciu laty oddali życie za Polskę, prowadziła ich wierność temu, co Polskie; prowadziła ich pamięć, o tym co wielkie i święte, i prowadził obowiązek prawdy o tamtej zbrodni.

Dzisiaj stojąc przed ołtarzem – mówił ks. Proboszcz we wprowadzeniu do Mszy św.  – my szukamy słów, którymi próbujemy ogarnąć wymiar tej tragedii. I ich nie znajdujemy, bo wszystkie okazują nie niepełne. Wszystkich ogarniamy milczeniem, które tworzy wyjątkową solidarność, dzięki której gromadzimy się w tej świątyni  i  ogarniamy modlitwą poległych, a także ich Rodziny.

Ponieważ był to trzeci dzień rekolekcji parafialnych, homilię wygłosił ks. Sławomir Stasiak, któremu na zakończenie podziękował w imieniu Parafii, pan Piotr Koszel.

Po zakończonej Mszy św.  ks. Proboszcz w sposób szczególny podziękował tym, którzy przygotowali tę rocznicową Eucharystię, a zwłaszcza  tym, którzy  niestrudzenie co miesiąc pamiętają o tych, którzy zginęli 10 kwietnia.    Następnie złożone zostały kwiaty przy tablicy upamiętniającej Tragedię Smoleńską. Potem  wszyscy zebrani wyszli na zewnątrz kościoła, aby pod krzyżem ułożyć  symboliczną szachownicę z biało – czerwonych zniczy.

Barbara Ludorowska


__________
14 kwietnia 2019 | Aktualności