menu close menu

VIII KARKONOSKI ORSZAK TRZECH KRÓLI

Po raz ósmy  w Uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Jeleniej Góry przeszedł Orszak Trzech Króli, zorganizowany przez Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego.  Byliśmy jednym z 751 miast w Polsce, w których odbywają się te największe uliczne jasełka. W tym roku, z okazji 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki do Polski Jana Pawła II, Orszak odbywał się  pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”. W orszakowym scenariuszu znalazło  wiele odniesień do nauczania Ojca Świętego. Teksty papieskie odczytywał przy każdej scence, prowadzący przemarsz, ks. Mariusz Majewski. 

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. z góralską oprawą muzyczną „Kapeli Janicki” w jeleniogórskiej bazylice, celebrowaną przez ks. Bogdana Żygadło i ks. Mariusza Majewskiego oraz ks. Tomasza Tyterę . Homilię wygłosił ks. Mariusz Majewski.  Po Eucharystii ok. godz. 13:00 na ulice miasta wyruszył wielobarwny i rozśpiewany korowód, by dotrzeć do stajenki usytuowanej na Placu Ratuszowym.   Pochód otwierała gwiazda, przywieziona przez górali, którzy szli na czele.  W tym roku Trzej Królowie, symbolizujący trzy znane w ówczesnym świecie kontynenty: Europę, Afrykę i Azję jechali konno, choć w Orszaku dostrzec można było niezwykłe zwierzę, czyli „łajbłąda karkonoskiego” – maskotkę jeleniogórskich orszaków. W rolę królów wcielili się Panowie: Mirosław Dębski, Zbigniew Sośnicki i Marek Niewiadomski.

W tym niezwykłym tłumie, podążającym do jeleniogórskiego Betlejem szły całe rodziny, dorośli i młodzież.  Po drodze na uczestników orszaku czekało wiele atrakcji. Odegrane  zostały cztery sceny tematyczne. Pierwszą przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Katolickich,  drugą przedstawili harcerze – „Skauci Europy”, a uczniowie Publicznego Katolickiego Gimnazjum u św. Pankracego odegrali scenę wizyty  u Heroda, natomiast  przedszkolaki ostatnią scenkę.

Celem marszu był Plac Ratuszowy. Tam  przed Miejskim Ratuszem stanęła  scena z inscenizacją stajenki, w której narodził się Jezus. Kolorowy korowód pokłonił  się Świętej Rodzinie, a Mędrcy złożyli tradycyjne dary: złoto, kadzidło i mirrę. Po dotarciu do jeleniogórskiej stajenki, ks. Bogdan Żygadło odczytał fragment Ewangelii , a potem dawaliśmy świadectwo swojej wiary poprzez wspólne kolędowanie.

                                   Barbara Ludorowska


__________
6 stycznia 2019 | Aktualności