menu close menu

Wielki Piątek – jeleniogórska „Via crucis”

 

Bóg umierał (…) A ludzie na święto spieszyli się

I słońcem czerwonym kończył się dzień.

Tak mijał odkupienia czas 

Tymi słowami, zaczerpniętymi z poezji Bartka Jaskota można opisać także i jeleniogórską  Drogę Krzyżową. Tak jak w Jerozolimie 2000 lat temu, tak i dzisiaj w Jeleniej Górze, był to zwyczajny przedświąteczny dzień.

W Wielki Piątek,  w samo południe,  wśród obojętnych przechodniów, wśród ulicznych straganów,  głównym jeleniogórskim traktem przeszła Droga Krzyżowa. Tradycyjnie rozpoczęła się w bazylice św. Erazma i Pankracego, a zakończyła w  sanktuarium Krzyża św.Przewodniczył jej dziekan rejonu jeleniogórsko – kamiennogórskiego ksiądz Bogdan Żygadło. W tym miejskim nabożeństwie udział  wzięli duszpasterze i wierni z pięciu parafii, siostry zakonne i wielka rzesza mieszkańców naszego miasta.

Rozważania Jeleniogórskiej Via Crucis napisała s. dr Krystyna Bogdan(CSMM) . W tym roku mottem przewodnim było pytanie: CZYM JEST NIEPODLEGŁOŚC? W poszczególnych stacjach prowadzący ukazywali świętych, błogosławionych i wielkich Polaków, a jednocześnie ludzi Kościoła, którzy przeszli przez dzieje naszej Ojczyzny  i pozostawili za sobą naukę o wolności i niepodległości.  Przez tych ludzi, przez ich naukę i dzieła, przez ziarno słowa rzucane na glebę ludzkich serc polska niepodległość została odzyskana. W kolejnych stacjach podkreślone zostały słabości i braki naszego Narodu, za które wspólnie przepraszaliśmy Boga.

Krzyż nieśli i rozważania czytali kapłani i przedstawiciele parafii św. Erazma i Pankracego, Matki Boskiej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu, Matki Bożej Miłosierdzia i św. Jana Chrzciciela oraz św. Krzyża.  Nabożeństwo zakończyło się w Sanktuarium Krzyża św. wspólną modlitwą przy Relikwiach Krzyża Chrystusa.

tekst i foto: Barbara Ludorowska

 


__________
31 marca 2018 | Aktualności