menu close menu

OFIAROM SMOLEŃSKA

Dwanaście lat temu, 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, a wśród nich prezydent RP z małżonką oraz wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej. Z tej okazji w naszej świątyni odprawiona została uroczysta Msza św, której przewodniczył Gospodarz Parafii – ks. dziekan Bogdan Żygadło, a wraz z nim Eucharystię sprawował ks. prof. Paweł Bortkiewicz i ks. Dominik Słowiński.

Ks. Proboszcz we wstępie powiedział : Była pierwsza sobota miesiąca, poranek i tragiczna wiadomość o smoleńskiej Jakże wtedy zjednoczeni w bólu, ponad wszelkimi podziałami politycznymi, gromadziliśmy się w duchu solidarności na modlitwie, Eucharystii. Była żałoba narodowa, moc modlitwy płynąca z ludzkich serc. tysiące zapalonych zniczy i pamięć o tych, którzy zginęli. Oni przeszli przez próg śmierci, a myśmy się podzielili i ten podział cały czas trwa. Modlitwą ogarniamy zmarłych, ich Rodziny i prośmy o pokój w Polsce, na Ukrainie i świecie, a przede wszystkim o prawdę o Smoleńsku.

Modliliśmy się również za ofiary zbrodni katyńskiej, bo dzisiaj przypada 82 rocznica tych tragicznych wydarzeń. To przecież do katyńskiego lasu prowadziła Polską Delegację miłość, ku tym, co tam oddali życie za Polskę, prowadziła ich wierność Polsce; prowadziła ich pamięć, o tym co wielkie i święte, i prowadził obowiązek prawdy o tamtej zbrodni.

Homilię wygłosił ks. prof. Paweł Bortkiewicz ( ZAPRASZAMY DO WYSŁUCHANIA NAGRANEGO KAZANIA)

Po zakończonej Eucharystii, zostały złożone kwiaty pod tablicą pamięci przez pana Ireneusza Łojka – przewodniczącego klubu miejskiego PIS, pana Łukasza Domurata, w imieniu pana senatora Krzysztofa Mroza oraz radnych Miasta Jeleniej Góry.

                                                                                               Barbara Ludorowska


__________
11 kwietnia 2022 | Aktualności