menu close menu

W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM NIEZŁOMNYM

1 marca zgromadziliśmy się na wieczornej Eucharystii, aby włączyć się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W zdrojach Bożego Miłosierdzia zanurzaliśmy Bohaterów Ojczyzny naszej, którzy wiedzieli co to znaczy Bóg-Honor-Ojczyzna i złożyli za to najwyższą cenę. Złożyli swoje życie na ołtarzu Ojczyzny, byśmy mogli żyć w wolnym kraju i uczyć się od nich odpowiedzialności za to, co Polskę stanowi. W sposób szczególny polecaliśmy Bogu walczącą z rosyjskim okupantem Ukrainę i prosiliśmy o to, by nastał znów upragniony pokój.

Eucharystii przewodniczył ks. dziekan Bogdana Żygadło. Wraz z nim przy ołtarzu stanął wicedziekan ks.dr Mariusz Majewski i ks. Dominik Słowiński. We Mszy św. uczestniczył pan senator Krzysztof Mróz, pan wiceprezydent Jeleniej Góry Janusz Łyczko, radni naszego Miasta z panią Anną Bałkowską na czele, pan Bogusław Wojtas, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność Regionu Jeleniogórskiego, członkowie NSZZ Solidarność oraz przedstawiciele „Gazety Polskiej” z panią Danutą Sobińską, a także synowie Żołnierzy Niezłomnych: pan Marcin Zawiła, pan Julian Pyrzanowski i pan Józef Okulicz – Kozaryn. Obecne były poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność” Rejonu Jeleniogórskiego oraz NSZZ „Solidarność” Emerytów i Rencistów i poczet sztandarowy Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego.

Homilię niezwykle bogatą w treści religijno – patriotyczne wygłosił ks. dr Mariusz Majewski. ZACHĘCAMY DO JEJ WYSŁUCHANIA ( nagranie poniżej)

Po zakończonej Mszy św. zebrani udali się przed kościół, aby złożyć kwiaty pod tablicą pamięci. Tam w krótkim wystąpieniu, koordynator obchodów w naszym mieście pan Julian Pyrzanowski odniósł się do dzisiejszego święta, przytaczając wydarzenia z dnia 1 marca 1951 roku, kiedy to w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją. Jednocześnie wspomniał, że upamiętniając tych Niezłomnych, którzy wsławili się na cały kraj, nie powinniśmy zapominać o tych, którzy związani są z Jelenią Górą. Do nich należą Kazimierz Pawłowski ps. „Nerw” (+10.02.1949), Jerzy Siwecki ps. „Bachus” (+16.11.1948), którym dedykowany jest obelisk wraz z tablicą pamiątkową na cmentarzu komunalnym.

Na zakończenie zgromadzeni złożyli kwiaty i wieńce oraz zapalone zostały znicze pamięci.

Barbara Ludorowska


__________
1 marca 2022 | Aktualności