menu close menu

Msza św. prymicyjna księdza Macieja Glinki

W Niedzielę 23 maja w naszej Parafii ks. Maciej Glinka odprawił Mszę Świętą Prymicyjną . Dzień wcześniej, przyjął z rąk księdza biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego świecenia kapłańskie. Warto wspomnieć, że ostatni raz mszę św. prymicyjną odprawił 11 lat temu nasz parafianin, ks. Daniel Zając. Ks. Maciej Glinka jest 27 kapłanem wywodzącym się z naszej Wspólnoty.

Cała uroczystość rozpoczęła się w domu parafialnym. Tam Rodzice księdza neoprezbitera udzielili mu swojego błogosławieństwa na całą drogę jego kapłańskiej posługi. Ks. Prymicjant do naszej świątyni wszedł w asyście rodziny, kapłanów z naszej parafii oraz księży zaproszonych na uroczystość, a także dzieci pierwszokomunijnych, które opasały Prymicjanta tradycyjnym wieńcem. W drzwiach świątyni powitał go ksiądz proboszcz naszej parafii i dał nowemu kapłanowi do ucałowania relikwie św. Erazma i Pankracego, a następnie Prymicjant został w procesji wprowadzony w mury świątyni farnej.

W liturgii uczestniczyło liczne grono Rodziny, przyjaciół i znajomych ks. Macieja, a także przedstawiciele grup parafialnych. Zanim rozpoczęła się Eucharystia, nowego kapłana powitały dzieci, przedstawiciele Rady parafialnej i Gospodarz Parafii, ks. kanonik Bogdan Żygadło.

– przywitanie przez dzieci

– przywitanie wygłoszone przez Piotra Koszela- przedstawiciela Rady Parafialnej

– powitanie wygłoszone przez rektora bazyliki- ks. kanonika Bogdana Żygadło

 

Homilię wygłosił ksiądz Daniel Zając. Poniżej wspomniane kazanie audio.

Na koniec liturgii Prymicjant podziękował wszystkim, którzy są bliscy jego sercu i którzy swoją modlitwą zawsze wspierali go w drodze do święceń kapłańskich, a następnie udzielił Błogosławieństwa wszystkim zebranym w kościele, natomiast indywidualne błogosławieństwo udzielone było na zewnątrz świątyni, przy figurze św. Jana Nepomucena.

Księże Macieju!
życzymy wszelkich łask i darów od Pana Boga , opieki Najświętszej Maryi Panny i wspomożenia naszych Patronów – świętych Erazma i Pankracego. Życzymy, byś podążając drogą kapłańskiego powołania, niósł bliźnim Bożą Miłość, niezachwianą Wiarę i Nadzieję. Niech Pan darzy Cię zawsze swoim błogosławieństwem, a w sercu Twoim, nawet w przeciwnościach, niech rozkwita Boża Radość.

Rodzicom Księdza Neoprezbitera gratulujemy i obejmujemy ich naszą modlitwą, życząc im, aby Boże błogosławieństwo nie odstępowało od ich domu i rodziny.

Tekst: Barbara Ludorowska

 


__________
23 maja 2021 | Aktualności