menu close menu

Pamięci Ofiar Smoleńska

Jedenaście lat temu,10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, a wśród nich prezydent RP z małżonką oraz wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej. Z tej okazji w naszej świątyni odprawiona została uroczysta Msza św, której przewodniczył Gospodarz Parafii – ks. dziekan Bogdan Żygadło. Obecny był między innymi senator RP pan Krzysztof Mróz, wicestarosta powiatu karkonoskiego, pan Jarosław Kotliński, przedstawiciele NSZZ Solidarność oraz pani Danuta Sobińska, która wytrwale od jedenastu lat, każdego 10- go dnia miesiąca prosi o mszę św. w intencji Ofiar smoleńskiej katastrofy.

Stanęliśmy wokół Chrystusowego ołtarza, wspominając między innymi tych, którzy w szczególny sposób związani byli z naszym miastem. Ks. Proboszcz wspomniał, że przed tym ołtarzem niektórzy z nich modlili się. Z zapisków kronikarskich dowiadujemy się, że tutaj modlił się prezydent Ryszard Kaczorowski. Kroniki wzmiankują Przemysława Gosiewskiego, który znał doskonale historię bazyliki, a także związanego mocno z Jelenią Górą Jerzego Szmajdzińskiego.

W homilii ks.

Bogdan Żygadło przypomniał tamten dzień. Jedenaście lat temu też była sobota, wigilia Święta Bożego Miłosierdzia – mówił – tamtego poranka zamarła Polska, bo dochodziła do tego i ta straszliwa świadomość, że to stało się właśnie tam. Tak blisko tamtego miejsca, tamtego strasznego punktu na mapie świata, które jest ciągłym, niezakrzepłym krzykiem o polskiej tragedii, o polskiej krzywdzie. Zginęli na służbie Polsce, zginęli na służbie polskiej pamięci. Bo do Katynia prowadziła ich miłość, ku tym, co przed siedemdziesięciu laty oddali życie za Polskę, prowadziła ich wierność temu, co Polskie; prowadziła ich pamięć, o tym co wielkie i święte, i prowadził obowiązek prawdy o tamtej zbrodni.

Po zakończonej Eucharystii złożone zostały kwiaty przy tablicy upamiętniającej Tragedię Smoleńską.

       Barbara Ludorowska


__________
11 kwietnia 2021 | Aktualności