menu close menu

Dawajcie dzieciom Boga! Pierwsza Komunia św.

„Najcenniejszym darem, jaki rodzice przekazują swym dzieciom jest wiara, która nadaje ostateczny sens naszemu istnieniu. Sakrament chrztu św. o który poprosili Kościół dla swoich dzieci kilka lat temu, nałożył na nich obowiązek, że staną się pierwszymi głosicielami Ewangelii. Na rodzicach spoczywa więc wielka odpowiedzialność: jeśli nie dadzą dzieciom Boga, wszystko inne, co im dają, nie będzie miało większej wartości i fundamentu. Zachęcam Was, drodzy rodzice, byście dawali dzieciom Boga, byście razem z dziećmi każdego dnia wspólnie się modlili, żebyście pokazywali im swoim życiem Boga, by mieli wzór w Was. Niech dzieci uczestniczą w tym, co jest ważne dla rodziców. Niech udają się z Wami na Mszę świętą, i widzą, jak się modlicie, przeżywacie przyjęcie Komunii świętej. To wszystko sprawi w ich życiu i powie więcej dziecku niż niejedna katecheza. Bądźcie razem w przeżywaniu wiary, bo obecność to miłość”. To główne myśli zaczerpnięte z homilii, jaką wygłosił podczas uroczystej Eucharystii, w dniu przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej przez dzieci naszej parafii, ks. kanonik Bogdan Żygadło.

DO WYSŁUCHANIA : HOMILIA KS. DZIEKANA BOGDANA ŻYGADŁO

Uroczystość odbyła się w dniu 27 czerwca 2020 r w tzw. nowej normalności. Jakże nietypowo, bo w sobotę, w mniejszej grupie dzieci i z zachowaniem narzuconych przez rząd zasad reżimu sanitarnego. Śnieżnobiałe sukienki, eleganckie garnitury i obowiązkowo maseczki, które miały dzieci i ich najbliżsi. Tak wyglądają pierwsze komunie w czasie koronawirusa we wszystkich parafiach w Polsce. Inny był również porządek przystępowania do tego sakramentu. Dzieci podchodziły do ołtarza wspólnie z Rodzicami, a nie jak dawniej w grupie rówieśników.

Na zakończenie uroczystości słowa podziękowania skierowane zostały do Boga, duszpasterzy , katechetów oraz rodziców, a ks. Proboszcz jeszcze raz zwrócił się do Rodziców mówiąc: „Przynosząc kiedyś wasze dzieci do chrztu zobowiązywaliście się do wychowania ich w wierze Kościoła i w miłości do Boga. Te dzieci, które po raz pierwszy przystąpiły do Komunii św., są znakiem, iż o tym zobowiązaniu pamiętacie i szczerze staracie się je wypełniać. Proszę was, nie rezygnujcie z tego nigdy. To rodzice w pierwszym rzędzie mają prawo i obowiązek wychowywać swoje dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Nie oddajcie tego prawa instytucjom, które mogą przekazać dzieciom i młodzieży niezbędną wiedzę, ale nie są w stanie dać im świadectwa wiary, świadectwa rodzicielskiej troski i miłości. Nie dajcie się zwieść pokusie zapewniania potomstwu jak najlepszych warunków materialnych za cenę waszego czasu i uwagi, które są mu potrzebne do wzrastania. Dawajcie Waszym dzieciom Boga”!

 

Barbara Ludorowska


__________
29 czerwca 2020 | Aktualności