menu close menu

ODPUST PARAFIALNY INNY NIŻ WSZYSTKIE

We wtorek, 12 maja obchodziliśmy uroczystość ku czci św. Pankracego, Patrona bazyliki. Odpust parafialny, czyli święto patronalne kościoła parafialnego jest przede wszystkim świętem Wspólnoty Wiernych tworzącej daną parafię. To szczególny czas łaski
i Bożego miłosierdzia. To dzień, w którym każdy wierzący ma okazję doświadczyć w sposób bardzo konkretny łaski Bożej miłości, wyrażającej się w darze odpustu- powiedział we wstępie Gospodarz Parafii, ks. dziekan Bogdan Żygadło.  W końcu daje okazję poznania świętego Patrona Parafii i uwielbienia Boga za Jego orędownictwo i opiekę. Świętowanie odpustu parafialnego przypomina także o powołaniu do świętości każdego chrześcijanina.
To właśnie  było między innymi  tematem homilii, którą wygłosił ks. Michał Kamiński.
             Tegoroczny odpust, jak wiele innych uroczystości parafialnych w obecnym czasie, miał oczywiście inny, wyjątkowy, wręcz kameralny charakter. Odbył się w warunkach panującej pandemii koronawirusa, z zachowaniem narzuconego przez państwo reżimu sanitarnego (wierni w maseczkach, 1 osoba na 15 m2 w kościele, zachowanie dystansu) i chyba nikt nie będzie kiedyś, oglądając kronikę parafialną,  miał wątpliwości gdy spojrzy na zdjęcia, który to był rok.

Msza święta zakończyła się odśpiewaniem „Te Deum” oraz podziękowaniami ks. Bogdana Żygadło, proboszcza i rektora bazyliki. Niestety nie odbyła się, jak w latach poprzednich, uroczysta procesja wokół kościoła, ponieważ ta forma kultu została zakazana przez biskupa legnickiego w czasie epidemii.

 

Barbara Ludorowska


__________
14 maja 2020 | Aktualności