menu close menu

MIŁOŚĆ OJCZYZNY ŁĄCZY NAS!

JAN PAWEŁ II O ŚWIĘCIE 3-GO MAJA

 

Jutrzejsza uroczystość Królowej Polski i rocznica uchwalenia Konstytucji 3- go Maja, skłania nas do szczególnej modlitwy w intencji Ojczyzny. Św. Jan Paweł II przywiązywał wielką wagę do wierności temu Dziedzictwu, któremu na imię Polska.

To niestety po raz drugi od wielu lat nie spotkamy się w godzinie Apelu Jasnogórskiego w naszej świątyni, gdzie przez minione lata, każdego 2- go dnia miesiąca, podejmowaliśmy refleksję nad nauką Jana Pawła II.

Tak było i rok temu w przeddzień rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wtedy to rozważaliśmy Jego Naukę o miłości Ojczyzny, w kontekście tego ważnego dla Polski wydarzenia. Przypomnijmy przemówienie Jana Pawła II Wielkiego wygłoszone 8 czerwca 1991 roku w czasie nabożeństwa dziękczynnego z okazji 200 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791 roku.

Nasi przodkowie przed dwustu laty dali temu wyraz w warszawskiej katedrze św. Jana. My dziś obchodzimy rocznicę tego wydarzenia nie tylko po to, aby przypomnieć tamto wydarzenie , ale po to jak mówił św. Jan Paweł II, aby przenieść w naszą epokę tę samą troskę, która wtedy nurtowała twórców 3-majowej Konstytucji: tę samą troskę o dobro wspólne Rzeczypospolitej, tę samą odpowiedzialność.

Przeżywamy po raz kolejny rocznicę tamtego wydarzenia sprzed ponad dwóch wieków bo to należy do dziejów duszy wszystkich rodaków. Nasze dzisiejsze modlitewne wołanie: „Naucz nas być wolnymi”, było aktualne wtedy, przed ponad dwustu laty. Konstytucja 3 maja stanowiła na nie odpowiedź zasadniczą. Wszyscy czujemy, jak jest ono aktualne dziś, po tylu latach. Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć. Bogarodzico Dziewico!

„Bogarodzica” broniła, zagrzewała do walki co najmniej od połowy XII wieku. Tak było w pamiętnej, zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem. To ona dodawała odwagi w czasie „potopu szwedzkiego”. Pamiętamy z historii śluby Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej w 1656 r. podczas których król oddał we władanie Matki Bożej cały kraj, uznając ją za królową Polski.

Ty, którą ośmielamy się od stuleci nazywać Królową Polski – w szczególności w dniu 3 maja! Niech ta sama prawda i mądrość, jaka wyraziła się w majowej Konstytucji, ukształtuje dalszą przyszłość Rzeczypospolitej w duchu sprawiedliwości i miłości społecznej dla dobra wszystkich ludzi i chwały Boga samego.

————————————————————————————–

DO OBEJRZENIA: https://youtu.be/jMryPJBbzE0
Jan Paweł II Warszawa 8 czerwca 1991 PRZEMÓWIENIE WYGŁOSZONE W CZASIE NABOŻEŃSTWA DZIĘKCZYNNEGO Z OKAZJI 200 lecia Konstytucji 3 Maja

Opracowała: Barbara Ludorowska


__________
2 maja 2020 | Aktualności