menu close menu

TRIDUUM PASCHALNE INNE NIŻ WSZYSTKIE – WIELKA SOBOTA

W Wielką Sobotę nie było w naszych świątyniach tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego biskup legnicki polecił obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym i miało ono charakter liturgii domowej, której mógł przewodniczyć ojciec, matka bądź ktoś z domowników.

W czasie sprawowania Mszy Świętej Wigilii Paschalnej, przy obrzędzie światła, pominięto rozpalanie ogniska przed kościołem, a w przedsionku kościoła zapalono znicz . Tam też miało miejsce poświęcenie nowego paschału. W liturgii chrzcielnej zachowane zostało jedynie odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i nie było pokropienia wiernych wodą święconą.

W tym roku nie było też procesji rezurekcyjnej. Podobnie jak uczynił to Ojciec Święty Franciszek, 27 marca 2020 r., błogosławiąc miastu i światu przy pustym placu św. Piotra, ks. Proboszcz w trakcie procesji wewnątrz kościoła, udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem całej Parafii przed głównymi drzwiami kościoła.

Na zakończenie odśpiewane zostało uroczyste TE DEUM, po którym Ks. Proboszcz złożył wszystkim Parafianom i tym Wiernym z całego świata, którzy łączyli się z nami przez Internet, świąteczne życzenia.

Myślę, że dla Kapłanów oraz Służby Liturgicznej Ołtarza, a także pozostałych osób posługujących w Eucharystii, a przede wszystkim dla wiernych, którzy musieli zostać w domu, uczestnictwo w tym wyjątkowym w historii Triduum Paschalnym, czy to na żywo, czy wirtualnie, było niezwykłym, bezcennym doświadczeniem i obraz pustej bazyliki pozostanie na zawsze w pamięci i sercu.

                               Barbara Ludorowska


__________
13 kwietnia 2020 | Aktualności