menu close menu

Wigilijny obiad dla potrzebujących

Najtrudniej być samotnym w Wigilię. 24 grudnia, kiedy całe rodziny zasiadają do wspólnej Wieczerzy , gdy spędzają ze sobą świąteczny czas, są też tacy, którzy rodziny nie mają, albo z różnych powodów znaleźli się w trudnej sytuacji. To właśnie dla takich osób, spragnionych ciepła rodzinnego, atmosfery miłości i radości z narodzenia Bożej Dzieciny, parafia św. Erazma i Pankracego  już po raz dziewiąty przygotowała wigilijny obiad. Z zaproszenia na to spotkanie, skorzystało ok.170  osób.

Tegoroczna jeleniogórska Wigilia dla potrzebujących była szczególna, ponieważ z zaproszonymi gośćmi do wspólnej wieczerzy zasiadł ks. biskup Marek Mendyk i przedstawiciele Straży Miejskiej. Przy wspólnym stole zasiedli ludzie samotni, ubodzy, starsi i bezdomni, a przedstawiciele grup parafialnych i wolontariusze posługiwali przy stołach zaproszonym gościom.

Na początku zebranych przywitał Gospodarz Parafii, ks. Bogdan Żygadło oraz  odczytał fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa. Modlitwie przewodniczył ks. biskup, który do zebranych wygłosił słowo wprowadzające w atmosferę tych świąt.  Następnie zebrani podzielili się opłatkiem, złożyli życzenia. Był to wyjątkowy moment tego spotkania, gdyż z oczu wielu ludzi starszych płynęły łzy wzruszenia, radości, że mogą być razem. Takie chwile, jak ta są potrzebna ludziom samotnym, w podeszłym wieku, którzy spotykając się z drugim człowiekiem, mogą opowiedzieć o swoim ciężkim życiu, o codziennych zmaganiach z bólem, chorobami, starością i samotnością. Dla tych, którym życie się nie ułożyło, których życie po prostu boli, to spotkanie było okazją do rozmowy z księdzem, siostrą zakonną, czy życzliwym człowiekiem, który zechciał  ich wysłuchać.

W przygotowanie tego obiadu wigilijnego zaangażowało się wielu ludzi dobrej woli, którzy poświęcili bardzo dużo czasu, nie szczędzili grosza, czy też sami przygotowali posiłek,  upiekli ciasta, przygotowali salę, podali do stołu i na zakończenie posprzątali. Wśród nich byli wolontariusze z Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik”, Zespołu Szkół Elektronicznych, a przede wszystkim z Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego, którzy przygotowali i udekorowali przepięknie salę, gdzie odbyła się Wigilia.  Nad wszystkim czuwał, doradzał i wszystkiego doglądał Ksiądz Proboszcz. Czas przy suto zastawionym stole miło upływał przy śpiewie kolęd, który prowadził Ksiądz  Proboszcz oraz s. Magdalena i s. Elżbieta.

                                                                           Barbara Ludorowska

 


__________
24 grudnia 2019 | Aktualności