menu close menu

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI PAŃSKIEJ

Kościół katolicki obchodzi w tym roku – 20 czerwca uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, nazywaną Bożym Ciałem. Święto to  nie ma jednej wyznaczonej daty, która byłaby na stałe wpisana do kalendarzy. Jest  świętem ruchomym, którego data uzależniona jest od tego, jak wypada Wielkanoc. A ta zawsze odbywa się w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni. Boże Ciało natomiast zawsze przypada 60 dni po Wielkiej Nocy i 10 dni po Zesłaniu Ducha św. Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa możemy się zatem spodziewać między 21 maja a 24 czerwca. Oznacza to również, że będzie to zawsze czwartek. Czwartek jednak nie jest przypadkowy. Według Kościoła to właśnie w ten dzień odbyła się Ostatnia Wieczerza, podczas której Jezus Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii. Wierni idą w procesji do czterech ołtarzy, aby publicznie wyznać i zamanifestować swoją wiarę.

Tak też było w naszej Parafii. W czwartkowe przedpołudnie parafianie licznie zgromadzili się na uroczystej Eucharystii, w czasie której  dzieci z klas IV  przeżywały rocznicę I Komunii Świętej.

Następnie po ulicach naszego miasta, z bazyliki do parafii Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu  przeszła eucharystyczna procesja, której towarzyszyła podniosła atmosfera podkreślana przez wspólne śpiewy, kwiaty sypane  przed kroczącym pośród ludzi Chrystusem. W czasie postojów przy  czterech ołtarzach polowych, odczytywano fragment jednej z czterech Ewangelii. Procesję prowadzili księża z obu parafii. Pierwszy ołtarz, na ul. Długiej został zbudowany przez Służbę Liturgiczną Ołtarza, młodzież i ich Rodziców. Za przygotowanie drogiego odpowiedzialna była Wspólnota Odnowy w Duchu św. Natomiast dwa pozostałe były dziełem Parafian z ul. Morcinka.

Wspólne świętowanie zakończone zostało uroczystym Te Deum i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem w ogrodach Parafii MBKP i św. Franciszka.

                                                                                  Barbara Ludorowska

                                                                                   Zdjęcia: siostra Elżbieta Pieszko


__________
22 czerwca 2019 | Aktualności