menu close menu

Jeleniogórska Via Crucis

„Bóg umierał(…) A ludzie na święto spieszyli się

I słońcem czerwonym kończył się dzień.

Tak mijał odkupienia czas

Tymi słowami, zaczerpniętymi z poezji Bartka Jaskota można opisać także i jeleniogórską  Drogę Krzyżową. Tak jak w Jerozolimie 2000 lat temu, tak i dzisiaj w Jeleniej Górze,  był to zwyczajny przedświąteczny dzień.

W Wielki Piątek,  w samo południe,  wśród obojętnych przechodniów, wśród ulicznych straganów,  głównym jeleniogórskim traktem przeszła Droga Krzyżowa. Tradycyjnie rozpoczęła się w bazylice św. Erazma i Pankracego, a zakończyła w  sanktuarium Krzyża św. Przewodniczył jej dziekan rejonu jeleniogórsko – kamiennogórskiego ksiądz Bogdan Żygadło. W tym miejskim nabożeństwie udział  wzięli duszpasterze i wierni z pięciu parafii, siostry zakonne i wielka rzesza mieszkańców naszego miasta.

Podczas Jeleniogórskiej  Via Crucis rozważaliśmy słowa  św. Jana Pawła II, które kierował do Polaków w czasie swojej wizyty w Ojczyźnie w roku 1979.

Krzyż nieśli i rozważania czytali kapłani i przedstawiciele parafii św. Erazma i Pankracego, Matki Boskiej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu, Matki Bożej Miłosierdzia i św. Jana Chrzciciela oraz św. Krzyża.  Nabożeństwo zakończyło się w Sanktuarium Krzyża św. wspólną modlitwą przy Relikwiach Krzyża Chrystusa.

                                                                                                              Barbara Ludorowska  

   


__________
20 kwietnia 2019 | Aktualności