menu close menu

Ekumeniczny Koncert Wielkopostny

W Niedzielę Palmową w naszej świątyni odbył się Ekumeniczny Koncert Wielkopostny. Zabrzmiała Pasja według Św. Mateusza . Jest to  utwór skomponowany w 2005 r. przez metropolitę Hilariona (Ałfiejewa) – jednego z najważniejszych przedstawicieli Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. To monumentalne dzieło, które wykonywane było już niemal na całym świecie, mogliśmy usłyszeć w niedzielny wieczór.

W słowie wstępnym,  prawosławny kapłan, a także narrator  wskazał na pewną różnicę w katolickim i prawosławnym podejściu do ujmowania męki Pańskiej.  Dla tradycji zachodniej charakterystyczne jest emocjonalne przeżywanie, które znajduje swoje odzwierciedlenie w sztuce, a także w życiu mistyków. Ukazuje cierpiącego i konającego Jezusa Chrystusa jako jeszcze żywego. Wschodnia tradycja kładzie zaś nacisk na Ikonę Ukrzyżowania. Cierpienie Syna Bożego zostaje ujęte jako ukryte za zamkniętymi powiekami, jako ukryte za zasłoną jerozolimskiej świątyni, która rozdzierając się, ukazuje odstępstwo Izraela – wyjaśniał. Dzieło rosyjskiego metropolity rozbrzmiewa ponad podziałami światopoglądowymi i waśniami politycznymi. Prawda Ewangelii pozostaje zawsze aktualna i jest potrzebna.

 Pod batutą dyrygenta Alana Urbanka wystąpiła  Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej, Chór „Oktoich” Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego Garnizonu Wrocław, chór Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium”, chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz soliści: Anna Wilczyńska (alt), ks. Grzegorz Cebulski (bas), Przemysław Jastrząb (tenor liturgiczny), ks. Zdzisław Madej (tenor), Michał Ziemak (baryton).  Koncert został objęty honorowym Patronatem Sekretarz Stanu w MEN Marzeny Machałek.

Barbara Ludorowska


__________
14 kwietnia 2019 | Aktualności