menu close menu

Świąteczne przedstawienia w szkołach

W szkołach naszej parafii uczniowie pod opieką katechetów przygotowali przedstawienie wprowadzające w Święta Bożego Narodzenia.

W SP 13 apel przygotowała p. Joanna Peczenenko, w ZST Mechanik p. Piotr Koszel, a w ZSE i Gimnazjum nr 3 p. Barbara Ludorowska.

NASZE  POLSKIE BETLEJEM

21 grudnia w Zespole Szkół Elektronicznych nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie uczestniczyli w przedstawieniu  wprowadzającym w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. W spotkaniu uczestniczył ks. Bogdan Żygadło – dziekan rejonu jeleniogórsko – kamiennogórskiego.  Nasze patriotyczno – kolędowe spotkanie nieprzypadkowo rozpoczęliśmy od kolędy z roku 1918.- roku odzyskania przez Polskę niepodległości.   Boże Narodzenie, zwłaszcza w roku 100- rocznicy ,  zwraca naszą myśl, ku tym wszystkim, co żyli, walczyli i cierpieli dla naszej Ojczyzny.  Czujemy z nieomylną pewnością serca, że teraz- 100 lat po tamtych wydarzeniach, w ten wigilijny wieczór wszyscy Polacy, wyglądając gwiazdy tej samej, której wyglądali nasi przodkowie, poczują dla minionych pokoleń, które wywalczyły nam wolność, ogromną wdzięczność- powiedziała we wstępie jedna z uczennic.

Podczas apelu zaprezentowane zostały POLSKIE WIGILIE.   One bowiem są jednym  ze wspaniałych fenomenów polskiej tradycji i polskiego obyczaju . To dzień dla wszystkich Polaków ogromnie ważny, niezależnie od tego, gdzie ich losy rzuciły – niemal wszyscy w gronie rodziny lub przyjaciół zasiadają do uroczystej postnej kolacji, modlą się i dzielą opłatkiem, składają sobie życzenia, a potem spożywają potrawy uświęcone tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Podkreślone zostało także to, że nasze, polskie wigilie nie zawsze były pełne szczęścia i spokoju. Nasze polskie wigilijne wieczory nie zawsze gromadziły przy biało zasłanym stole wszystkich kochanych i drogich bliskich. Bywały pełne smutku, bojaźni i trwogi, bywały zamiast szczęściem, napełnione rozpaczą, której nie potrafiła rozproszyć wieść o narodzinach Bożego Syna.  W naszej historii bywały wigilie powstańcze, gdy rodziny, drżąc o swych wojaków, z płaczem łamały się opłatkiem, a oni, przymierając głodem i chłodem, ranni może lub umierający na powstańczym szlaku wspominali z bolesną czułością rodzinny dom.

Uczniowie podczas przedstawienia udowodnili jednak, że Polakom  nigdy, nawet w największym smutku, nie zabrakło choćby odrobiny nadziei, nie zabrakło wiary w wolność i zwycięstwo dobra i miłości, którą przynosi ze sobą Boże Dziecię w cichą i świętą Noc Narodzenia. Nie zabrakło wigilii.

Uczniowie pokazali publiczności jak spędzali Święta Bożego Narodzenia  nasi przodkowi; obrońcy Jasnej Góry w 1655 roku, powstańcy listopadowi,  powstańcy styczniowi, Polacy pod zaborami czy w okresie I i II wojny światowej. Jak polskie święta wyglądały na Syberii, w obozach Katynia, a później więźniów z czasów komunistycznej Polski?

W tym patriotyczno – kolędowym przedstawieniu zaprezentowane zostały  autentyczne kolędy z lat 1863-1981.  Kolędy, przypisane danym epokom historycznym poprzedzały krótkie  wprowadzenia w postaci projekcji multimedialnych.

Apel przygotowali uczniowie gimnazjum i technikum pod opieką katechetki.

                                                                                                                  Barbara Ludorowska

„CHWAŁA BOGU, POLSCE CZEŚĆ”

Jak co roku o tej porze, gdy święta się zbliżają nasi uczniowie przygotowali spektakl i życzenia złożyli. Spotkanie przedświąteczne odbyło się 21 grudnia w auli ZST „Mechanik”          i miało na celu wprowadzić nas w nastrój świąteczny. Odpowiednia dekoracja, kolędy, pastorałki, zaangażowanie uczniów biorących udział w przedstawieniu oraz wspaniali goście, to przepis na udane spotkanie bożonarodzeniowe. W tym roku Jasełka były szczególnie uroczyste,  ponieważ miały charakter patriotyczny. W pierwszej części uczniowie zagrali przedstawienie pt. „Staruszka, która czekała na Boga”. Była to opowieść o pewnej kobiecie, której Bóg obiecał odwiedziny. W drugiej części Jasełek uczniowie przypomnieli,że  w najbardziej rodzinne święta  nie można zapominać o bohaterach poległych za Ojczyznę. Na zakończenie odbył się krótki koncert kolęd patriotycznych. W kończącym się roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości pamiętajmy, że to dzięki naszym przodkom i bohaterom możemy spędzać  święta w pokoju, dostatku i  rodzinnym gronie.  Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom za pomoc w przygotowaniu przedstawienia oraz za piękną dekorację.

Piotr Koszel

 

 

TRADYCYJNE  JASEŁKA W SP 13

Tradycyjnie w okresie przedświątecznym w Szkole Podstawowej nr 13 uczniowie przygotowali Jasełka.  Tym razem tematyka Jasełek była bardzo klasyczna i opierała się na tekstach z Pisma Świętego dotyczących narodzenia Pana Jezusa w Betlejem. Młodzi aktorzy zaprezentowali też swoje  talenty wokalne, śpiewając piękne kolędy. Na koniec występu życzenia z okazji zbliżających się świąt Narodzenia Pańskiego złożyła pracownikom szkoły i uczniom Pani dyrektor – Barbara Marszałek-Szurek. W Bożonarodzeniowym przedstawieniu wzięli udział uczniowie klas: II, V, VI i VIII.

                                                                                  Joanna Peczenenko

 


__________
21 grudnia 2018 | Aktualności