menu close menu

Modlitwa za Ojczyznę w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

W 37.  rocznicę wprowadzenia stanu wojennego uczczono pamięć o uczestnikach i ofiarach tamtych dni. Uroczystej Eucharystii w intencji wszystkich, którzy ucierpieli wskutek represji stanu wojennego, przewodniczył ks. kan. Bogdan Żygadło. W czasie homilii  przypomniał tamte grudniowe wydarzenia i poświęcenie wielu działaczy „Solidarności” prześladowanych w czasie stanu wojennego obowiązującego w Polsce od 13 XII 1981 roku do lipca roku 1983.  Okres ten pochłonął wg danych oficjalnych ponad 100 ofiar śmiertelnych, a także spowodował trudne do policzenia przypadki zniszczonego zdrowia psychicznego i fizycznego wielu Polaków. Kaznodzieja podkreślił rolę wiary, która w dużej mierze dała narodowi moc do przetrwania tamtych mrocznych czasów. Wspomniał także o Kościele, który był swoistym azylem dla wielu poszkodowanych przez władze totalitarne, oazą wolności twórców a także źródłem wielu łask Bożych, dzięki którym  udało się doprowadzić w roku 1989 do odzyskania niepodległości. Na koniec zaapelował o modlitwę, byśmy nie zapominali o tamtej grudniowej nocy i tamtych cierpień, które przedłużały się w miesiące i lata, czuli się ciągle zobowiązani, by tworzyć lepsze jutro ojczyzny.

We Mszy św. uczestniczyli liczni wierni, władze miasta, radni, władze powiatu jeleniogórskiego, przedstawiciele parlamentarzystów, a także władze Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” z przewodniczącym p. Franciszkiem Kopciem na czele. Liturgię ubogacił występ chóru parafialnego.

Na  zakończenie uroczystości  odśpiewano zmodyfikowany hymn „Te Deum”,  a następnie wierni  wraz z pocztami sztandarowymi udali się pod tablicę pamięci, by tam złożyć wieńce i zapalić znicze pamięci. Przedtem jednak przewodniczący Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność podziękował ks. dziekanowi za troskę o pamięć o tym ważnym wydarzeniu historycznym przypominając czasy stanu wojennego, zadając pytanie czy obecne pokolenie ludzi młodych byłoby zdolne do takiego poświęcenia sprawie wolności, jak pokolenie tych, których dzisiaj wspominamy.  Odczytany został również okolicznościowy list pana senatora Krzysztofa Mroza, skierowany do uczestników uroczystości.

Brabara Ludorowska


__________
15 grudnia 2018 | Aktualności
Tagi: , , ,