menu close menu

Międzyszkolny Rajd Papieski

Już po raz ósmy katecheci  naszej parafii podjęli się zorganizowania tego dużego  przedsięwzięcia, nad którym Patronat objął  dziekan rejonu jeleniogórsko – kamiennogórskiego, ks. Bogdan Żygadło. Na  tę wędrówkę po śladach Wielkiego Polaka, w liturgiczne wspomnienie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki – 19 października, wybrało się prawie 80 osób. Byli wśród nich uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno – Turystycznych, Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik, Zespołu Szkół Elektronicznych i Gimnazjum nr 3 oraz  Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych.

Celem Rajdu było  zachowanie pamięci o Wielkim Rodaku, św. Papieżu Janie Pawle II, popularyzacja szlaku papieskiego,  ale  przede wszystkim zapoznanie młodego pokolenia z nauką papieża, a szczególnie z Jego przesłaniem do Młodych.

Punktem centralnym była Eucharystia celebrowana w  jeleniogórskiej bazylice. To w niej, 3 września 1956 r. mszę św. odprawił Karol Wojtyła. Pozostał ślad po tym wydarzeniu w postaci wpisu ks. Wojtyły do parafialnej księgi posług kapłańskich. Przypomniał o tym   ks. Przemysław Milewski, który przewodniczył Eucharystii.  Podczas homilii, którą  wygłosił razem ze Świętym Janem Pawłem przekonywał, że warto iść przez życie „pod prąd, do góry”, warto odpowiedzieć na wezwanie Chrystusa do rzeczy wielkich, dobrych i pięknych.  Bardzo mocno zabrzmiało papieskie wezwanie do tego, by młodzi ludzie byli  wymagający wobec otaczającego  świata, ale przede wszystkim by wymagali  od siebie samych, aby nie popadali  w przeciętność, nie ulegali  dyktatom zmieniającej się mody, która narzuca styl życia niezgodny
z chrześcijańskimi ideałami, by nie pozwalali  się mamić złudzeniom konsumizmu. Wielkim ubogaceniem wspomnianego kazania i nabożeństwa była możliwość wsłuchania się w głos papieża, którego to pokolenie nie pamięta, bo kiedy odchodził do Domu Ojca, oni byli jeszcze małymi dziećmi.

Po Mszy św. -duchowej uczcie, posililiśmy również nasze ciała słodkimi bułeczkami.  Około południa wyruszyliśmy na papieski szlak, prowadzeni przez przewodnika górskiego pana Krzysztofa Dwojaka, który starał się przekazać uczestnikom jak najwięcej informacji nie tylko na temat szlaku, którym szliśmy, ale także opowiadał wiele ciekawostek dotyczących Karkonoskiego Parku Narodowego.
Po prawie godzinnym marszu, stanęliśmy pod pamiątkową  tablicą, która umieszczona została w ruinach dawnej kaplicy zamkowej. Tam  złożone zostały kwiaty i zapalone znicze pamięci, a także ks. Przemysław poprowadził krótką modlitwę. Tablice na zamku Chojnik wykonane zostały z granitu wydobytego w kamieniołomach, w Szklarskiej Porębie. Zgodnie ze stałym sposobem oznaczania Szlaków Papieskich w Polsce, na tablicy środkowej zaprojektowano wielki metalowy krzyż papieski i herb Papieża Jana Pawła II,  a z drugiej strony krzyża – herb Diecezji Legnickiej.

Na pierwszej tablicy zamieszczony jest tekst: „W dniach 2-3 września 1956 roku do zamku Chojnik przybył z grupą krakowskich studentów ksiądz KAROL WOJTYŁA, od 16 X 1978 PAPIEŻ JAN PAWEŁ II. Na pamiątkę tego wydarzenia oraz 10.Rocznicy Pielgrzymki Ojca Świętego do Legnicy i XV-lecia utworzenia Diecezji Legnickiej – Społeczeństwo Ziemi Jeleniogórskiej. 9 VI 2007”

Na trzeciej tablicy zamieszczony jest fragment homilii Jana Pawła II wygłoszonej w Legnicy: „Na terenie waszej diecezji jest wielu, którzy czerpią siłę z wiary, potrafili przejść przez Sybir i ciężkie doświadczenia lat powojennych – chociażby przez straszliwe obozy koncentracyjne. Tylko dzięki wierze przetrwaliście te straszliwe warunki na nieludzkiej ziemi, na której przyszło wam żyć długie nieraz lata. Niech dobry Bóg wynagrodzi wasze cierpienia, a zmarłym da wieczny odpoczynek.”

Wielkie podziękowania należą się wszystkim katechetom, którzy podjęli się tego dużego przedsięwzięcia: pani Annie Hamerze, pani Krystynie Tymosiewicz, panu Zbigniewowi Mateuszów, Piotrowi Koszelowi,  ks. Przemysławowi Milewskiemu oraz ks. Markowi Michalskiemu, ale przede wszystkim panu Krzysztofowi Dwojakowi – przewodnikowi sudeckiemu.

tekst i foto: Barbara Ludorowska (organizatorka rajdu)


__________
19 października 2018 | Aktualności