menu close menu

Odpust parafialny ku czci św. Pankracego

sobotę 12 maja obchodziliśmy uroczystość ku czci. św. Pankracego, Patrona bazyliki. Odpust parafialny, czyli święto patronalne kościoła parafialnego jest przede wszystkim świętem Wspólnoty Wiernych tworzącej daną parafię. To szczególny czas łaski i Bożego miłosierdzia. To dzień, w którym każdy wierzący ma okazję doświadczyć w sposób bardzo konkretny łaski Bożej miłości, wyrażającej się w darze odpustu- powiedział we wstępie Gospodarz Parafii, ks. dziekan Bogdan Żygadło.  W końcu daje okazję poznania świętego Patrona Parafii i uwielbienia Boga za jego orędownictwo i opiekę. Świętowanie odpustu parafialnego przypomina także o powołaniu do świętości każdego chrześcijanina. To właśnie  było tematem homilii, którą wygłosił przewodniczący liturgii odpustowej, ks. Robert Bielawski.  Podczas homilii ukazał piękno życia św. Pankracego, 14-letniego chłopca, który pomimo młodego wieku potrafił  przyznać się do swojej wiary i przyjąć śmierć jako konsekwencję zaufania do Chrystusa.

Msza święta zakończyła się uroczystą procesją z Najświętszym Sakramentem wokół bazyliki, odśpiewaniem „Te Deum” oraz podziękowaniami ks. Bogdana Żygadło, proboszcza i rektora bazyliki.

Swoje święto patronalne tego dnia obchodzili również pedagodzy i uczniowie Publicznego Katolickiego Gimnazjum u św. Pankracego, których reprezentował poczet sztandarowy.

Po błogosławieństwie wszyscy przybyli do bazyliki mogli oddać cześć relikwiom św. Erazma i Pankracego, które od 2011 roku są obecne na jeleniogórskiej ziemi.

tekst: Barbara Ludorowska

foto: Barbara i Mirosław Ludorowscy


__________
14 maja 2018 | Aktualności