menu close menu

Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych od kilku lat przybierają bogatą formę na terenie miasta Jelenia Góra. W tym roku obchody w naszym mieście Patronatem Honorowym objął Prezydent RP  pan Andrzeej Duda oraz Prezydent Miasta pan Marcin Zawiła.

Głównym punktem obchodów była uroczysta Eucharystia w intencji Żołnierzy Niezłomnych  oraz ich bliskich, która była uroczyście celebrowana w jeleniogórskiej bazylice pod przewodnictwem ks. rektora Bogdana Żygadło. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli ks. Mariusz Majewski i ks. Tomasz Tytera. Na Mszę św. przybyło wielu starszych, ale również młodzi ludzie.  Niektórzy trzymali duże portrety zamordowanych Żołnierzy Niezłomnych. Na początku wprowadzono uroczyście sztandary. Obecne były poczty sztandarowe „Solidarności”, Gimnazjum u św. Pankracego oraz organizacji harcerskich.

Homilię wygłosił ks. Proboszcz. Nasz naród od ponad 1000 lat zjednoczony z Jezusem Chrystusem i jego nauką, zawsze był wierny Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Poprzez wieki hasło: „Bóg honor i ojczyzna” było nierozdzielnym elementem dziejów naszego państwa. Polacy zawsze potrafili łączyć ofiarę swego życia i cierpienia z ofiarą Jezusa Chrystusa, aby dzięki temu zjednoczeniu nic nie zginęło – mówił do zgromadzonych kapłan.  Nawiązał także do słów Jana Pawła II i parafrazując je mówił dalej: „ Możemy więc zapytać: Gdzie Wasze groby Żołnierze Wykleci? Gdzie ich nie ma? Dzisiaj my w duchu refleksji, wdzięczności, ale i wielkiej dumy stajemy duchowo przy tych grobach, w których spoczywają bohaterscy synowie naszej ziemi. Ci, którzy złożyli ofiarę swojego życia na ołtarzu ojczyzny”. W dalszej części homilii zwrócił uwagę na to, że w szeregach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego walczyli najczęściej ludzie młodzi. Dorastali, aby kochać, bawić się, zdobywać wykształcenie, zakładać rodziny, pragnęli podbijać świat, ale nie mogli. Nie zgodzili się na niewolę po II wojnie światowej. Za to komunistyczna władza przyznawała im kule w tył głowy. Czy tego chcieli? Nie. Po prostu chcieli żyć i żyli. Krótko, w ciągłej walce, daleko od rodzin, przyjaciół, miłości swojego życia. Nie mogli inaczej! Podkreślił jeszcze, że bohaterowie niezłomni całą nadzieje pokładali w Bogu, a ich życiorysy i biografie pokazują nam prawdziwe wartości, za które warto ponieść najwyższą ofiarę.

Na zakończenie głos zabrał senator RP pan Krzysztof Mróz, który odczytał list prezydenta RP pana Andrzeja Dudy, który patronował uroczystościom jeleniogórskim.

Po zakończonej Mszy św. uczniowie Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego zaprezentowali krótki program artystyczny, a następnie zebrani udali się przed kościół, aby złożyć kwiaty pod tablicą pamięci poświęconą Żołnierzom Niezłomnym. Tam w krótkim wystąpieniu, koordynator obchodów w naszym mieście pan Julian Pyrzanowski odniósł się do dzisiejszego święta. Głos zabrał także naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Paweł Domagała, reprezentujący prezydenta miasta.Następnie zgromadzeni złożyli kwiaty i wieńce oraz zapolone zostały znicze pamięci.

W ramach obchodów miejskich, odbyła  się także wieczornica pt.: „Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości” poświęcona Żołnierzom Wyklętym. Przygotowali ją i poprowadzili z ks. Proboszczem M.A Piętkowie oraz B.M. Ludorowscy.

Była to nie tylko lekcja patriotyzmy, ale przede wszystkim modlitwa do Pana Boga o miłość dla Polski  i prośba o to, aby dzisiaj wielu młodych od żołnierzy niezłomnych  uczyło  się patriotyzmu, miłości i przebaczania naszym nieprzyjaciołom.

tekst i zdjęcia: Barbara Ludorowska

 


__________
4 marca 2018 | Aktualności