menu close menu

WIELKA SOBOTA

W bazylice od godz. 10:00 do 14:00 tłumnie gromadziły się całe rodziny, aby pobłogosławić pokarmy na stół wielkanocny. Podczas krótkiego słowa skierowanego do wiernych kapłani ukazywali sens obchodów Wielkanocy, zwracali uwagę na Chrystusa, który dokonuje przemiany ludzkiego życia. Na zakończenie księża zapraszali wszystkich na Wigilię Paschalną, by Święta Wielkiej Nocy, były rzeczywistym wejściem w rozumienie i przyjęcie swoim sercem ogromu daru jakim jest Zmartwychwstanie Chrystusa, które zapowiada zmartwychwstanie każdego człowieka. Po błogosławieństwie koszyczków, można było adorować Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, przy Bożym Grobie.

Późnym wieczorem Liturgią Wigilii Paschalnej rozpoczęliśmy świętowanie Zmartwychwstania Pana Jezusa. Najpierw miał miejsce obrzęd poświęcenia ognia i nowego paschału przed kościołem. Następnie kapłani i asysta liturgiczna przeszli w uroczystej procesji przez wyciemnioną bazylikę, trzymając zapalone od paschału świece. Kiedy zapalono światła, zabrzmiał hymn pochwalny na cześć Chrystusa Zmartwychwstałego – Exultet odśpiewany przez ks. Michała. Wierni trzymali zapalone świece na znak, iż przyjmują światło zbawienia, przyniesione przez Chrystusa.
Następnie rozpoczęła się rozbudowana do dziewięciu czytań Liturgia Słowa Bożego. Radość ze Zmartwychwstania Pańskiego obwieścił śpiew „Chwała na wysokości Bogu”, któremu towarzyszyło bicie dzwonów i gra organów, milczących od Wielkiego Czwartku. Po ogłoszeniu radosnego Alleluja, usłyszeliśmy słowa Ewangelii obwieszczające Zmartwychwstanie Jezusa.
Liturgia chrzcielna to kolejna część uroczystych obrzędów, którą rozpoczyna śpiew Litanii do Wszystkich Świętych. Po niej odbyło się poświęcenie wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
Uroczysta Eucharystia zakończona została procesją rezurekcyjną, po której odśpiewaliśmy uroczyste TE DEUM. Z okazji rozpoczętych Świat Paschalnych Ksiądz Proboszcz złożył wszystkim Parafianom świąteczne życzenia.

Liturgię uświetnił śpiew chóru parafialnego.

                                                    Barbara Ludorowska


__________
2 kwietnia 2024 | Aktualności