menu close menu

Radosne Hosanna!

Bardzo licznie zebrani na głównym jeleniogórskim trakcie wierni naszej Wspólnoty, w samo południe, uczestniczyli w procesji z palmami, która przeszła z kościoła św. Anny, ulicą M. Konopnickiej i Boczną, do bazyliki. Z pieśnią na ustach i palmami w dłoniach, w symboliczny sposób odtworzony został triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy.

Szósta niedziela Wielkiego Postu, nazywana Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. Liturgia Niedzieli Palmowej przybliża nas do przeżyć Zmartwychwstania Pańskiego — punktu kulminacyjnego w całej historii zbawienia.

Wielki Tydzień rozpoczyna się więc w atmosferze triumfu. To jedyny dzień w roku, kiedy w czasie liturgii czyta się dwa razy Ewangelię.

Opis radosnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy usłyszeliśmy przed rozpoczęciem marszu, przy kościele św. Anny. Stamtąd po krótkiej modlitwie i poświęceniu palm, wyruszyliśmy w stronę bazyliki. Tak jak 2000 lat temu Jezus – Król wjeżdżał uroczyście do świętego Jeruzalem, by tam złożyć siebie w ofierze swojemu Ojcu za nasze grzechy, tak i my dzisiaj, z palmami w rękach poszliśmy za Nim. Wierzymy, bowiem, iż w osobie kapłana sam Chrystus wkracza do „Jerozolimy naszych serc”. Co tam napotka? Jakie słowa usłyszy? „Hosanna”? A może: „Ukrzyżuj”? Bo łatwo jest przejść w ludzkim sumieniu od krzyku HOSANNA do UKRZYŻUJ Go.  Tak było 2000 lat temu, tak jest dzisiaj. A tę tragiczną prawdę przypomniał opis Męki Pańskiej, czytany w czasie Mszy Świętej. To kontrastowe zestawienie radosnego uwielbienia z nienawiścią wprowadziło nas  w liturgię Wielkiego Tygodnia. Opis Męki Pańskiej, czyli drugą tego dnia Ewangelia, czytany był z podziałem na role.

Zdjęcia: Magdalena Kępińska


__________
25 marca 2024 | Aktualności