menu close menu

Wigilijny obiad dla potrzebujących

Tego dnia, kiedy  całe rodziny zasiadają do wspólnej Wieczerzy , gdy spędzają ze sobą świąteczny czas, są też tacy, którzy rodziny nie mają, których bliscy odeszli, albo ci, którzy z różnych powodów znaleźli się w trudnej sytuacji. W Wigilię ich stół być może będzie pusty i nie usiądzie przy nim żadna życzliwa osoba. Tak wygląda świąteczna perspektywa ubogich i samotnych mieszkańców Jeleniej Góry. Żeby mogli poczuć choć trochę radości z Narodzenia Pana, by poczuli choć trochę miłości, którą przyniosło na ziemię Boże Dziecię,  nasza Parafia  już po raz 12 przygotowała wigilijny obiad dla wszystkich potrzebujących.

Na stole barszcz z uszkami, a także tradycyjne polskie dania,  a nade wszystko bliskość drugiego człowieka. Bo to taki szczególny dzień; dzień w którym  nikt być samotny nie może.

Przy wspólnym stole zasiedli ludzie samotni, ubodzy, starsi, bezdomni, samotne matki i rodziny z dziećmi. W sumie z zaproszenia skorzystało ponad 130  osób. Uczestnikiem tego wyjątkowego spotkania był ks. biskup Piotr Wawrzynek.  Była to wspaniała okazja do króciutkiej rozmowy z Pasterzem naszej diecezji.  Na wigilii obecni byli również przedstawiciele Straży Miejskiej.

Uczestnicy świątecznego spotkania, po wysłuchaniu Ewangelii o narodzeniu Jezusa,  połamali się opłatkiem i składali sobie życzenia. Był to wyjątkowy moment tego spotkania, gdyż z oczu wielu ludzi starszych płynęły łzy wzruszenia, radości , że mogą być razem.

W przygotowanie tego obiadu wigilijnego zaangażowało się bardzo wielu ludzi dobrej woli, którzy poświęcili dużo czasu, nie szczędzili grosza, czy też sami upiekli ciasta. Wśród tej rzeszy ludzi dobrej woli były znane w Jeleniej Górze i okolicy cukiernie: „Brystolka”, „Mrugała” , piekarnia i cukiernia w Janowicach Wielkich ,  restauracja „Kucie smaku” , parafianie z Czernicy i Dziwiszowa, którzy otworzyli swoje serce na prośbę swojego proboszcza ks. Tomasza Tytery, a także wiele osób z naszej Wspólnoty Parafialnej oraz Parafianie z Janowic Wielkich i Radomierza z księdzem Proboszczem Dominikiem Słowińskim.. Ogrom pracy w przygotowanie włożyła pani Zofia Lech, Jadwiga Kantor i pani Aneta Foitzik. Obsługą kuchni i  stołów zajęli się liczni wolontariusze. Było ich ponad 30.  Wśród nich byli katecheci, siostry zakonne, szafarze Eucharystii, uczniowie szkół i wielu innych, którzy znaleźli czas by pomóc najbardziej potrzebującym, by po prostu być z nimi.

Duży  wkład w przygotowanie tego wyjątkowego spotkania wniosła społeczność Zespołu Szkół u św. Pankracego: dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice.

Nad wszystkim czuwał, doradzał i wszystkiego doglądał osobiście i sam posługiwał przy roznoszeniu posiłków Gospodarz Parafii, ks. Bogdan Żygadło, a także animował śpiew kolęd.  Choć to niełatwe wśród nieznajomych sobie ludzi, stworzył wspaniałą, rodzinną,  piękną świąteczną atmosferę.

Po zakończonym spotkaniu, wszyscy uczestnicy: wolontariusze i nasi goście zostali obdarowani świątecznymi paczkami, które ufundowali: pan Tomasz Kuban, NSZZ Solidarność Regionu Jeleniogórskiego i Straż Miejska Jeleniej Góry. Jednym z fundatorów było Uzdrowisko Świeradów i za to wielkie podziękowania należą się panu prezesowi Ireneuszowi Łojkowi.

Warto  dodać na koniec, że spotkanie wigilijne dla ubogich i potrzebujących, po raz pierwszy zostało zorganizowane w roku 2011 i odbywało się co roku, poza czasem pandemii w 2020r. Zorganizowane zostało nawet wtedy, gdy budynek dawnego Kolegium Jezuickiego był w remoncie. Wtedy na dziedzińcu rozłożone zostały namioty, w których ustawione zostały stoły.

Barbara Ludorowska

 


__________
24 grudnia 2023 | Aktualności