menu close menu

DO DOMU OJCA ODSZEDŁ KSIĄDZ CZESŁAW GRĘBOSZ

W dniu 22 sierpnia zakończył swą ziemską pielgrzymkę do Domu Ojca ksiądz Czesław Grębosz. Odszedł od nas cicho, bez słów pożegnania, tak jakby nie chciał swym odejściem nas smucić. Mimo, że chorował od dłuższego czasu, to w jakiś sposób jego odejście nas zaskoczyło, bo jeszcze dzień wcześniej sprawował rano Eucharystię. Służył do końca. Od wielu lat czynnie włączał się w życie liturgiczne swojej rodzinnej parafii. Bo służyć do końca jest pięknie. Jego kapłańskie życie nie było łatwe, ale pomimo różnych trudności, wytrwale szedł za Mistrzem.

Ks. Czesław, w czasie posługi duszpasterskiej w parafii św. Judy Tadeusza, udzielił wywiadu dla Katolickiego Biuletynu Czarnego ( nr2/ 2013), w którym sam wspominał swoją drogę kapłańskiego życia:

„Święcenia kapłańskie otrzymałem po ukończeniu seminarium duchownego we Wrocławiu w 1972 roku. Otrzymałem je z rąk metropolity wrocławskiego podówczas jeszcze arcybiskupa Bolesława Kominka.

Pierwszą parafią do której mnie skierowano była niewielka miejscowość Gądkowice
w okolicach Milicza. Pracowałem tam dwa lata.

 Z Gądkowic przeniesiono mnie do Bielawy, skąd w niedługim czasie trafiłem do Polkowic. Tam spędziłem sześć lat.

Po tym czasie udałem się do Bolesławca. W Bolesławcu pełniłem posługę przez półtora roku. Stamtąd przeniesiono mnie do Sulikowa koło Zgorzelca. Po dwóch latach pracy tam, powróciłem do Gądkowic, gdzie mianowano mnie już Proboszczem.

Jako Proboszcz przepracowałem jedenaście lat. Niestety choroba zmusiła mnie do rezygnacji z tej funkcji, bowiem praca w tej parafii nie była łatwą, z powodu konieczności ciągłego przemieszczania się z racji przynależnych do tej parafii kilku kościołów filialnych. Do tego doszły problemy rodzinne, spowodowane chorobą siostry i potrzebą roztoczenia nad nią opieki. Od tej chwili nie miałem wyznaczonej konkretnej parafii. Moja praca polegała głównie na doraźnej pomocy, tam gdzie była konieczna. Między innymi właśnie z tego powodu znalazłem się znów w Jeleniej Górze, pomagając księdzu Jerzemu Gniatczykowi, który był bardzo chory.”

W ubiegłym roku w dniu 1 czerwca, ks. Czesław obchodził Jubileusz 50 kapłaństwa. Wtedy, podczas uroczystej Eucharystii, dziękował Bogu za Dar i Tajemnicę kapłańskiego powołania. Kazanie, podczas tej uroczystości, która odbyła się w naszej bazylice, wygłosił ks. Bogdan Żygadło. Zachęcam do wysłuchania fragmentu tamtej homilii ks. Dziekana.

Barbara Ludorowska

 

PLAN UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWYCH

+ 26 sierpnia 2023 roku (sobota), Bazylika Mniejsza śś. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze:

godz. 10.00 – czuwanie przy trumnie i modlitwa różańcowa,

godz. 10.20 Oficjalne przemówienia i pożegnania,

godz. 10.30 Msza Święta pogrzebowa

Po Eucharystii przejazd na stary cmentarz komunalny przy ul. Sudeckiej. Kondukt od bramy głównej do grobowca rodzinnego.

 


__________
22 sierpnia 2023 | Aktualności