menu close menu

W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM NIEZŁOMNYM

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych od kilku lat przybierają bogatą formę na terenie miasta Jelenia Góra. Głównymi organizatorami tych wydarzeń są: Miasto Jelenia Góra, Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego, Parafia św. Erazma i Pankracego i synowie żołnierzy wyklętych: pan Julian Pyrzanowski i Marcin Zawiła. Patronatem Honorowym objął te inicjatywy Prezydent RP pan Andrzej Duda i Prezydent Miasta pan Jerzy Łużniak. Głównym punktem obchodów była uroczysta Eucharystia w intencji Żołnierzy Niezłomnych oraz ich bliskich, która była uroczyście celebrowana w jeleniogórskiej bazylice 3 marca pod przewodnictwem ks. dziekana Bogdana Żygadło. Wraz z nim Najświętszą Ofiarę sprawował dziekan dekanatu Karpacz, ks. dr Paweł Oskwarek, wicedziekan ks. dr Mariusz Majewski i ks. Czesław Grębosz. Obecny był poczet sztandarowy Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego.

We Mszy św. uczestniczył pan senator Krzysztof Mróz, pan wiceprezydent Jeleniej Góry Janusz Łyczko, dyrektor biura Prezydenta Miasta Jerzy Zębik, przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miejskiej pani Anna Bałkowska, a także radni Miasta. Obecny był pan doktor Julian Pyrzanowski, którego ojciec był jednym z żołnierzy antykomunistycznego podziemia i walczył w Armii Krajowej w okręgu lwowskim i tarnopolskim, a po zakończeniu wojny przesiedział 7 lat w stalinowskim więzieniu.

 

Licznie zgromadziła się również młodzież z Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego. Niestety byli to jedyni przedstawiciele jeleniogórskich szkół i do tego we wstępie nawiązał ks. Proboszcz mówiąc: „Szkoda, że nie ma z nami razem na tych obchodach reprezentantów innych szkół. Wyrażam w tym miejscu głośne ubolewanie z tego powodu, tym bardziej, że uroczystości odbywają się w godzinach porannych. Ale niech nasza modlitwa ich również dosięgnie, by zrozumieli czym jest patriotyzm i pamięć o wielkich Polakach, czym jest odpowiedzialność za to wszystko, co Polskę stanowi”

W zdrojach Bożego Miłosierdzia zanurzaliśmy Bohaterów Ojczyzny naszej, którzy wiedzieli co to znaczy Bóg-Honor-Ojczyzna i złożyli za to najwyższą cenę. Złożyli swoje życie na ołtarzu Ojczyzny, byśmy mogli żyć w wolnym kraju i uczyć się od nich odpowiedzialności za Polskę. Modlitwą ogarnialiśmy Żołnierzy Wyklętych, żołnierzy niepodległości, z których wielu zakończyło swoje życie w kazamatach komunistycznych więzień. Homilię niezwykle bogatą w treści religijno – patriotyczne wygłosił ks. dr Paweł Oskwarek.

Po zakończonej Mszy św. zebrani udali się przed kościół, aby złożyć kwiaty pod tablicą pamięci poświęconą Żołnierzom Niezłomnym. Tam, w krótkim wystąpieniu, koordynator obchodów w naszym mieście, pan Julian Pyrzanowski odniósł się do dzisiejszego święta. W swoim wystąpieniu przypomniał wszystkim, że upamiętniając tych Niezłomnych, którzy wsławili się na cały kraj, nie powinniśmy zapominać o tych związanych z Jelenią Górą. Do nich należą Kazimierz Pawłowski ps. „Nerw” (+10.02.1949), Jerzy Siwecki ps. „Bachus” (+16.11.1948), którym dedykowany jest obelisk wraz z tablicą pamiątkową na cmentarzu komunalnym. Wspomniał również o tym, że 1 marca na cmentarzu zgromadzili się jeleniogórzanie, by modlić się za tych Niezłomnych i oddać im cześć. Obecni tam byli przedstawiciele Parlamentu, władze Miasta Jeleniej Góry, a modlitwie przewodniczył ks. dr Mariusz Majewski.

W trakcie tego niezwykłego Apelu Pamięci, młodzież z Zespołu Szkół Katolickich przypomniała wydarzenia z dnia 1 marca 1951 roku, kiedy to w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami walki o wolność i niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją.

Na zakończenie pan senator Krzysztof Mróz oraz wiceprezydent Jeleniej Góry z panią Anną Bałkowską złożyli wieńce pod tablicą pamięci oraz zapalone zostały znicze pamięci.

Po Eucharystii porannej i wieczorem odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej. W rozważaniach i modlitwie nawiązano do życia i postawy Wyklętych. Nabożeństwo przygotowano w oparciu o słowa Żołnierzy Niezłomnych wypowiedziane podczas procesów na salach sądowych, zapisane we wspomnieniach i grypsach, przemycanych z celi śmierci.

 

                                                                                                          Barbara Ludorowska

 

 


__________
4 marca 2023 | Aktualności