menu close menu

DEKANALNE NAWIEDZENIE KOŚCIOŁA JUBILEUSZOWEGO

W Roku Jubileuszowym Ksiądz Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski wyznaczył siedem kościołów jubileuszowych w diecezji legnickiej, w których wierni mogą przeżywać ten szczególny czas łaski i uzyskiwać odpusty. Te kościoły stanowią duchowe centra naszej diecezji. Każde z nich ma swoją historię, tradycję i znaczenie dla lokalnej wspólnoty wiernych. Przez modlitwę i pielgrzymowanie wierni mogą doświadczać łaski Jubileuszu, budując wspólnotę z Bogiem i ze sobą nawzajem. Jednym z nich jest nasza bazylika św. Erazma i Pankracego.

W każdym z siedmiu kościołów jubileuszowych wyznaczono Drogi Jubileuszowe, które pielgrzymi mogą przejść pieszo w duchu modlitwy. Pielgrzymowanie to nie tylko fizyczny wysiłek, ale przede wszystkim duchowe przygotowanie i spotkanie z Bogiem. To czas, w którym zbliżając się do wyznaczonego celu, otwieramy nasze serca na łaskę, odnowienie i pojednanie. Każdy krok tej drogi ma przypominać nam, że jesteśmy pielgrzymami zmierzającymi ku wiecznemu spotkaniu z Chrystusem.

W naszym mieście pielgrzymi szlak wiedzie z sanktuarium Krzyża Świętego do bazyliki pw. św. Erazma i Pankracego. Duchowieństwo i Wierni Dekanatu Jelenia Góra – Zachód w dniu 12 maja przeżywało nawiedzenie Kościoła Jubileuszowego, które poprzedziło przejście Drogą Jubileuszową

Uroczystość rozpoczęła się w sanktuarium Podwyższenia Krzyża św. Przewodniczył jej ksiądz Dziekan Bogdan Żygadło. Na rozpoczęcie powiedział ; „Drodzy Bracia i Siostry, rozpoczynając tę pielgrzymkę, przypomnijmy sobie, z jakich powodów to czynimy. Oto obwieszono nam Rok Łaski od Pana – Rok Jubileuszowy, którego głównym celem jest żywe i osobiste spotkanie z Panem Jezusem. On bowiem jest dla nas „Bramą” zbawienia i On jest naszą Nadzieją. My zaś jesteśmy ludźmi w drodze, jesteśmy pielgrzymami nadziei. Życie chrześcijańskie jest drogą, która potrzebuje chwil mocnych, aby posilać i wzmacniać nadzieję, niezastąpioną towarzyszkę” – tak czytamy w bulli ogłaszającej Jubileusz. Chwilą mocną jest nasza dzisiejsza pielgrzymka do Kościoła Jubileuszowego. Kościół ten staje się dla nas, jak mówił papież Franciszek, „oazą duchowości, w której możemy odświeżyć drogę wiary i napić się ze źródeł nadziei”. Tymi źródłami są sakramenty Kościoła, wiara Maryi, wszystkich świętych i aniołów obecnych w naszych liturgiach i tak pięknie przywoływanych w architekturze i sztuce sakralnej, którą będziemy kontemplować”.

Dlatego też na początku pielgrzymiego szlaku, wysłuchaliśmy historii kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, dawniej określanego mianem kościoła Łaski „Pod Krzyżem Chrystusa”, która jest ściśle wpisana w dzieje Śląska i Jeleniej Góry.

Po niej nastąpiła Liturgia Słowa, w czasie której wysłuchaliśmy krótkiej homilii wygłoszonej przez ks. dziekana Bogdana Żygadło. Mówił w niej miedzy innymi o tym, że nadzieja objawia swą moc zwłaszcza w zetknięciu z tym wszystkim, co nas niszczy i zabija, w konfrontacji z krzyżem i śmiercią. W obliczu śmierci, gdzie wszystko wydaje się kończyć, otrzymujemy pewność, że dzięki Chrystusowi, dzięki Jego łasce przekazanej nam we chrzcie, życie zmienia się, ale się nie kończy na zawsze.

W chrzcie bowiem, pogrzebani razem z Chrystusem, otrzymujemy dar nowego życia, które burzy mur śmierci. Zmartwychwstały Pan czyni ze śmierci przejście do wieczności. Jubileusz daje nam możliwość odkrycia na nowo daru tego nowego życia otrzymanego w chrzcie, które przekształca dramat śmierci i rozłąki, w oczekiwanie pełne wdzięczności i nadziei.

Dlatego na początku naszej pielgrzymki, przed błogosławieństwem, przyjęliśmy znak pokropienia wodą święconą, na pamiątkę sakramentu chrztu świętego, który nas uzdolnił do drogi nadziei.
Bardzo dużą grupę Pielgrzymów Nadziei stanowiła Społeczność Uczniowska i nauczyciele Katolickiej Szkoły u św. Pankracego, która w dniu dzisiejszym obchodzi swoje święto patronalne.

Po przejściu Jubileuszowego Szlaku do Kościoła Jubileuszowego, odprawiona została uroczysta Eucharystia, którą celebrowało 13 kapłanów. Okolicznościową homilię wygłosił ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, którą można wysłuchać poniżej:

 

 

                                                                                   Barbara Ludorowska


__________
13 maja 2025 | Aktualności