menu close menu

VII Karkonoski Orszak Trzech Króli

Podobnie jak w 644 polskich miejscowościach, tak i w Jeleniej Górze, pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”, po raz siódmy przeszedł wczoraj (06.01) Karkonoski Orszak Trzech Króli. Gwiazda, kapela góralska, Gwardia Matki Bożej i Lajbłąd, prowadziły ulicami miasta do świętej Rodziny, która czekała na uczestników Orszaku na Placu Ratuszowym.

Dzień był przepiękny. Świeciło słońce, konie wesoło rżały, a radosny tłum w koronach na głowach, prowadzony przez kapelę Janicki, ruszył spod Bazyliki św. Erazma i Pankracego. W drodze do symbolicznej szopki betlejemskiej, uczestnicy zatrzymywali się na chwilę przy czterech scenkach.

Pierwsza z nich przeniosła do domu Maryi, w którym przedstawiona została scena zwiastowania. Przygotowali ją nauczyciele i rodzice uczniów Zespołu Szkół Katolickich św. Pankracego w Jeleniej Górze. To także ta społeczność rozdawała korony i naklejki, niosła flagi, dbała o bezpieczeństwo i nagłośnienie, rozdawała gorący barszcz. Druga scena to spotkanie w domu Zachariasza, gdzie na głos Maryi poruszyło się dzieciątko w łonie Elżbiety i piękna pieść uwielbienia Magnificat. Tę krótką opowieść przygotowały grupy modlitewne z parafii Matki Bożej Miłosierdzia.

Trzeci przystanek to spotkanie z Herodem i raperskie przesłanie Ewangelii w wykonaniu Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Skauci Europy. Ostatnia scena to muzyczne występy dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 27 „Okrąglaczek” i Miejskiego Przedszkola nr 13, które swoim kolędowaniem zauroczyły uczestników Orszaku.

Po spotkaniu z małymi pastuszkami, pochód udał się już prosto do stóp świętej Rodziny. W jej rolę w tym roku wcielili się Jadwiga i Grzegorz Krzywiccy wraz z czwórką dzieci. Wokół nich zgromadziła się kapela góralska, giermkowie i trzej monarchowie, którzy obdarowali małego Jezuska swoimi darami: królewskim złotem, kapłańskim kadzidłem i mirrą – zapowiedzią cierpienia i śmierci.

Wszyscy zgromadzeni pod symboliczną stajenką, przez długi czas wypełniali głośnym śpiewem kolęd Plac Ratuszowy i życzyli sobie, aby serca wypełniały się prawdziwą radością i nadzieją.

Organizatorem VII Karkonoskiego Orszaku Trzech Króli w Jeleniej Górze jest Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego.

tekst: pankracy.edu.pl

zdjęcia: Norbert Karwas

 


__________
7 stycznia 2018 | Aktualności